reklamı kapat

POPÜLER

NASA K2-18 b ötegezegen

Yaşama uygun olabilir; Hubble’ın keşfettiği ötegezegende su buharı bulundu!

Bilim dünyasının heyecanlandıran bir gelişme daha yaşandı. Hubble Uzay Teleskobu, bir ötegezegen üstünde çok önemli bir keşifte bulundu. İşte detaylar;

Hubble Uzay Teleskobu keşifleri bilim dünyasını şaşırtmaya devam ediyor. Bu sefer ise belki de insanoğlunun geleceği için yapılmış büyük bir keşif karşımızda bulunuyor. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre bilim insanları güneş sistemi dışında, Dünya’ya yaklaşık olarak 110 ışık yılı uzakta yer alan ötegezegen (Güneş dışı gezegen) içerisinde su buharı buldu. Tamamen gazdan oluşmayan ve kaya yapılı bu ötegezegen üzerinde büyük miktarda sıvı hale su bulunduğunu (Buhar buradan çıkıyor) düşünen bilim insanları, K2-18 b adı verilen ötegezegende potansiyel olarak bir yaşam kurulabileceğini belirtiyor. Direkt olarak İngiltere’nin Londra Üniversitesi Akademisi tarafından yapılan bu önemli keşif, Dünya dışı canlı yaşamı konusunda da heyecanı artırmış durumda. Sıvı su bulunması nedeniyle bilim insanları K2-18 b üstünde yaşamın olabileceğini düşünüyor ve bu da gerçekten büyük ilgi çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

K2-18 b isimli ötegezegen Dünya’dan daha büyük

Net olarak K2-18 b’nin Dünya’nın 2 katı büyüklüğünde olduğu ve 8 kat fazla öz kütleye sahip olduğu aktarılıyor. Esasen 2015 yılında bulunan bu ötegezegende yağmur yağma ihtimalinin de olduğu verilen bilgiler arasında yer alıyor. Bu konuda çalışmalara devam edeceklerini belirten araştırmacılar, şimdilik canlı yaşamı konusunda bir bilgi vermiyor. Ancak çok ufak organizmaların burada yaşam sürüyor olabileceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın “Pro” iPhone’larını gördünüz mü?