reklamı kapat

POPÜLER

NASA, Jüpiter’in uydusu Europa’da su buharı gözlemledi [Video]

NASA tarafından kullanılan uzay teleskobu Hubble yeni bir gözleme yardımcı oldu. Bilim adamlarından oluşan bir ekip Jüpiter‘in uydusu Europa‘da muhtemel bir su kaynağını gözlemledi.

NASA‘nın uzayda hayat ve yaşanabilecek potansiyel gezegen arayışında su hayati bir öneme sahip. Bu nedenle Jüpiter‘in uydusu olan Europa yüzeyinin buzlarla kaplı olmasıyla dikkat çekiyor. Gezegenin alt katmanlarında sıvı formda su bulunabileceği düşünülüyor. Hubble uzay teleskobu daha önce 2012 senesinde bir grup bilim adamı tarafından kullanılmış ve Europa’da su olabileceği sonucuna varılmıştı. Şimdi farklı bir bilim adamı ekibi, değişik bir yöntem kullanarak aynı sonuca ulaştı. Yıl içinde Europa’nın yüzeyinden alınan on görüntüden üçünde su çıkış ağızlarına benzer açıklıklar gözlemlendi. Böylece NASA’nın iki farklı araştırması paralel bir ilerleyiş kaydetmiş oldu.

Bu noktada belirtmekte yarar var, NASA‘nın bu iki araştırmasından alınan sonuçlar Europa‘da su olduğuna dair kanıt olarak kullanıyor. Ancak şimdiye kadar elde edilen bilgiler burada suyun varlığını kesinleştirmiş değil.

İLGİLİ HABERLER