reklamı kapat

POPÜLER

James Webb Uzay Teleskobu vs Hubble Uzay Teleskobu [Galeri]

James Webb Uzay Teleskobu ve Hubble Uzay Teleskobu ile aynı konumlarda çekilen fotoğraflar karşılaştırıldı.

10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu (James Webb Space Telescope), bilim dünyası ve evrene bakış açımızı şekillendirecek çalışmalarına başladı ve bu bağlamda dün karşımıza çok sayıda fotoğraf çıkarıldı. Yıllarca ufkumuzu açan keşiflerin merkezinde bulunan Hubble Uzay Teleskobu ile başlanan misyonu devam ettiren JWST, elbette HST’den çok daha net ve hepsinden önemlisi detaylı fotoğraflar çekebiliyor. Bu yüksek detay seviyesi, bilim insanlarına daha önce farkında bile olmadıkları kozmik detayları gösteriyor. Peki iki teleskop arasında tam olarak ne kadarlık bir fark var? JWST, HST’ye göre ne düzeyde fark yaratıyor? Bunun cevabını hemen aşağıdaki fotoğraflar veriyor.JWST ile ulaşılan detay seviyesi inanılmaz görünüyor.

Carina Nebulası (Üstte Hubble, altta James Webb)⇓

Southern Ring Nebulası (Solda Hubble, sağda James Webb)⇓

Stephan’s Quintet (Solda Hubble, sağda James Webb)⇓

SMACS 0723 Galaksi Kümesi (Solda Hubble, sağda James Webb)⇓

JWST’yi daha önce de aktarmıştık bunlardan önce gündeme getiren mayıs ayında yaşandığı aktarılan korkutucu bir durum olmuştu. NASA araştırmacılarına göre önemli teleskoba beklenenden daha büyük bir mikro meteor çarptı ve görülür bir hasar bıraktı. Bu 18 farklı ayna segmentinden birisinde oluşan hasara rağmen JWST’nin sorunsuz olarak görevde kalmaya devam ettiği ve ileride de bir sorun yaşanmasının beklenmediği aktarıldı. Araştırmacılara göre bu durumdan dolayı sadece bazı düzeltmeler gerekecek ve bu durum çok büyük bir sorun olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

JWST, NASA’nın açıklamasına göre beklenenden daha fazla süre görevde kalacak. Bunun arkasında Ariane 5 ile yapılan çok hassas kalkış yer alıyor. Bu hassas kalkış sayesinde teleskobun birçok konumlandırma ateşlemesine ya da manevrasına gerek kalmadığı söyleniyor. Bunun sayesinde James Webb Uzay Teleskobu bünyesinde ilk hesaplardan daha fazla yakıt barındırıyor. Böylelikle de JWST’nin çalışma ömrü bilim insanlarına göre 10 yılı geçmiş durumda.

James Webb Uzay Teleskobu bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü