reklamı kapat

POPÜLER

James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu ile çekilmiş yeni renkli fotoğraflar geldi

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA önderliğinde geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu özelinde yeni paylaşımlar yapıldı.

10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu (James Webb Space Telescope), bilim dünyası ve evrene bakış açımızı şekillendirecek çalışmalarına başladı. Bu bağlamda biliyorsunuz dün akşam JWST üzerinden çekilen ilk fotoğraf yayınladı. Detaylarına burada yer verdiğimiz ilk fotoğraf çok ses getirirken, biraz önce gelen aşağıdaki NASA paylaşımlarında görebileceğiniz yeni fotoğraflar da oldukça dikkat çekmeyi başardı. Yeni fotoğraflarda karşımıza ilk olarak 2.000 ışık yılı uzaktaki Southern Ring Nebulası çıkarıldı. Yeni fotoğraf nebulaya daha önce hiç olmadığı kadar detaylı bir bakış ve keskinlik kattı. NASA’ya göre burada ölmekte olan bir yıldız görüyoruz. Bir diğer fotoğrafta ise tam 290 milyon ışık yılı uzaktaki Stephan’s Quintet karşımıza çıkıyor. NASA’ya göre burada beş farklı galaksi bir arada yer alıyor ve bu gerçekten ufuk açıyor.

JWST ile çekilmiş diğer fotoğrafta ise 7.600 ışık yılı uzaktaki en büyük ve parlak nebulalardan (Geniş alanlara yayılmış olan kozmik toz, hidrojen, helyum ve diğer iyonize gazlardan oluşan bulutsu yapı) Carina Nebulası merkezli bir görüntü karşımıza çıkıyor. Carina Nebulası yapılan açıklamaya göre Güneş’ten çok daha büyük bazı yıldızlara sahip ve NASA’ya göre burada daha önce görülmemiş yıldızlar bulunuyor. Fotoğrafta devasa toz ve gaz duvarlarını şekillendirdiği bebek yıldızlar gözler önüne seriliyor.

Southern Ring Nebulası için 1998 yılında Hubble tarafından çekilen fotoğraf hemen aşağıda bulunuyor. Aradaki detay farkı nefes kesiyor:

JWST ile çekilen görüntülerin arkasında elbette derin bilimsel çalışmalar yer alıyor. Örneğin NASA bugün teleskop ile 1.000 ışık yılı uzaktan bulunan ve atmosferinde su yer aldığı tespit edilen bir Jüpiter büyüklüğünde gezegen keşfettiklerini açıkladı. Herhangi bir canlı yaşamına sahip olması beklenmeyen bu gezegen, su buharı ile çok dikkat çekmiş durumda.

JWST’yi bunlardan önce gündeme getiren mayıs ayında yaşandığı aktarılan korkutucu bir durum olmuştu. NASA araştırmacılarına göre önemli teleskoba beklenenden daha büyük bir mikro meteor çarptı ve görülür bir hasar bıraktı. Bu 18 farklı ayna segmentinden birisinde oluşan hasara rağmen JWST’nin sorunsuz olarak görevde kalmaya devam ettiği ve ileride de bir sorun yaşanmasının beklenmediği aktarıldı. Araştırmacılara göre bu durumdan dolayı sadece bazı düzeltmeler gerekecek ve bu durum çok büyük bir sorun olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

JWST, NASA’nın açıklamasına göre beklenenden daha fazla süre görevde kalacak. Bunun arkasında Ariane 5 ile yapılan çok hassas kalkış yer alıyor. Bu hassas kalkış sayesinde teleskobun birçok konumlandırma ateşlemesine ya da manevrasına gerek kalmadığı söyleniyor. Bunun sayesinde James Webb Uzay Teleskobu bünyesinde ilk hesaplardan daha fazla yakıt barındırıyor. Böylelikle de JWST’nin çalışma ömrü bilim insanlarına göre 10 yılı geçmiş durumda.

James Webb Uzay Teleskobu bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü