reklamı kapat

POPÜLER

James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu ile çekilmiş ilk renkli fotoğraf geldi

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA önderliğinde geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu için beklenen paylaşım yapıldı.

10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu (James Webb Space Telescope), uzun süre önce Avrupa Uzay Ajansı ESA imzalı kargo roketi Ariane 5 kullanılarak Kourou, Fransız Guyanası merkezli Guyana Uzay Merkezi’nden uzaya gönderildi. Bir kızılötesi uzay teleskobu olan kısa adıyla JWST, bilim dünyası ve evrene bakış açımızı şekillendirecek olması adına büyük önem arz ediyor. İşte tam da bu konuda ilk adım atıldı ve çekilen ilk renkli fotoğraf karışımıza çıktı. Çok uzun zamandır beklenen aşağıda görebileceğiniz ilk fotoğraf için kurum tarafından şu resmî açıklama yapıldı: “NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan bu ilk görüntü, bugüne kadar uzak evrenin en derin ve en keskin kızılötesi görüntüsüdür. Webb’in İlk Derin Alanı olarak geçen SMACS 0723 gökada kümesinin bu görüntüsü yüzlerce galaksi ve nefes kesici ayrıntılarla dolu.” Tam 4.6 milyar ışık yılı uzaktan ve 13 milyar yıl öncesinden gelen ışığı gözler önüne seren fotoğrafta, evren henüz birkaç yüz milyon yıl yaşındayken oluşan galaksiler karşımıza çıkıyor. Bu fotoğraf ne kadar ufak olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

-Bu bölgeyi aslında ilk defa görmüyoruz. Aynı alan daha önce Hubble kullanılarak da görüntülenmişti. Ancak açık olarak görebileceğiniz üzere JWST ile çok daha fazla detay alınabildi

Dün açıklandığı üzere başka fotoğraflar da gelecek ve bu fotoğraflardan birisinde 7.600 ışık yılı uzaktaki en büyük ve parlak nebulalardan (Geniş alanlara yayılmış olan kozmik toz, hidrojen, helyum ve diğer iyonize gazlardan oluşan bulutsu yapı) Carina Nebulası karşımıza çıkacak. Carina Nebulası yapılan açıklamaya göre Güneş’ten çok daha büyük bazı yıldızlara sahip.

Aynı zamanda JWST ile çekilmiş 2.000 ışık yılı uzaktaki Southern Ring Nebulasından da renkli fotoğraflar paylaşılacak. Ayrıca JWST üzerinden 1.150 ışık yılı uzakta olan WASP-96 b‘nin ışık spektrumu verileri de aktarılacak. Hepsine ek olarak 290 milyon ışık yılı uzaktaki Stephan’s Quintet merkezli bir görüntü de de gözler önüne serilecek.

James Webb Uzay Teleskobu bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü