reklamı kapat

POPÜLER

Geely Radar RD6

Süreç Volvo’ya yansır mı? Geely, yeni markası ile elektrikli pickup pazarına girdi

Geely cephesinin Çin pazarı üzerinden hayata geçireceği yeni oluşumun ilk ürünü olan Radar RD6, markanın gelecek planları için de önemli bir gösterim niteliğinde.

Çin pazarındaki başarılarını son yıllarda Avrupa tarafına aktararak dikkatleri üzerine çeken Geely, bu süreçte yeni marka oluşumları konusunda da oldukça cesur davranıyor. Volvo ortaklığının etkisiyle mühendislik ve AR-Ge tarafında önemli bir kazanım elde eden Çin merkezli grup, Lynk & Co ve ZEEKR gibi oluşumların ardından rotasını bu kez bambaşka bir noktaya çevirdi. Outdoor ve macera meraklılarını odağına alan, sadece elektrikli pickup ve SUV modellerinden oluşan bir ürün gamıyla asfalta çıkacak bu girişimle tanışma vakti geldi. “Radar” adıyla karlımıza çıkarılan grubun yeni markasının ilk ürün ise RD6 isimli pickup oldu. Geliştirildiği altyapı itibarıyla Volvo ve Polestar gibi Avrupalılarla ortak olan Radar RD6, modern tasarım çizgileriyle de Çin’den ziyade daha global bir imaj çiziyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Radar RD6 için Geely cephesinden paylaşılan ilk detaylar

Geely’nin global SEA platformu üzerine inşa edilen Radar RD6, bir pickuptan beklenen dinamikleri sunabilecek özellikleri barındırıyor. Arka bölümünde Amerika pazarındaki tam boyutlu bir modele göre daha kompakt bir yükleme alanı barındıran model, kaputun altında motor olmaması etkisiyle burada da ekstra bir kullanım sunabiliyor. Modelle ilgili teknik tarafta ise şimdilik çok fazla rakamsal verilere girilmediğini görüyoruz. Bu noktada masada görünenler ise sunulan batarya ile maksimumda 600 kilometrelik menzil değerinin mümkün olduğuna işaret ediyor. Motor tarafında ise tek üniteyle 200 beygir, çift elektrik motoru ve 4×4 güç aktarımıyla 400 beygirlik değerler dikkat çekici.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geely, Radar markasının çıkış noktasını desteklemek amacıyla önemli Outdoor kaynaklarıyla da işbirliğine gitmeyi ihmal etmiyor. Çadır ve kamp malzemeleri için NatureHike ile ortaklığa gidilirken, National Geographic ile de farklı alanlarda işbirlikleri öne çıkıyor. Markanın lansmandan paylaştığı görüntülerde kendi adını taşıyan sörf tahtalarına da yer veriyor olması da işbirliklerinin kapsamı hakkında önemli bir ipucu niteliği taşıyor. İlk modeli RD6’yı bu yılın son çeyreğiyle birlikte satışa sunmaya hazırlanan Radar, önümüzeki süreçte içerisinde ATV’nin de olduğu oldukça farklı kitleye hitap eden ürünlerle de çözümler sunacak. Modelle ilgili diğer detayları da önümüzdeki günlerde alacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR