reklamı kapat

POPÜLER

Volvo Geely Preface

Volvo, Polestar ve Lynk & Co sonrası yeni oluşum; Geely, Tesla’ya karşı yeni marka hazırlığında

Volvo ile birlikte önemli bir ivmelenme yakalayan Geely, Çin pazarında Tesla’ya doğrudan rakip olacak yeni bir oluşum içerisinde olabilir.

Çin pazarındaki rekabette önemli pay sahibi olan Geely’nin Volvo satın almasıyla birlikte yeni sınırlara erişmesi için de kapılar aralandı. İsveçli üreticiyle yapılan ortak çalışmaların ardından karşılıklı fayda sağlama konusunda çok fazla geç kalmayan ikili, Lynk & Co adını verdikleri yepyeni bir markayı da süreç içeriside pazara sundu. Altyapı dinamiklerinin yanında tasarım karakteriyle de kendine özgü hatlar barındıran bu yeni oluşum, elektrik dönüşümünde de büyük rol oynamaya hazırlanıyor. Volvo’nun Polestar’ı başlı başına bir marka haline getirmesiyle genişlettiği yelpazeye önümüzdeki günlerde yepyeni bir marka da katılabilir. Reuters tarafından gündeme getirilen son gelişmelerde, Geely cephesinde doğrudan Tesla ile rekabet edecek premium bir elektrikli marka için somut çalışmalar yapılıyor.

Koronavirüs Çin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geely, yeni markasında SEA platformundan faydalanacak

Kaynaklara yansıyan gelişmelerde Geely’nin böyle bir kararı alma konusundaki temel sebebin arkasında Tesla’nın var oluşuna işaret etmesi dikkat çekiyor. Elon Musk ve ekibinin geçtiğimiz yıllarda pazar ayını artırdığı yerlerden birisi olan Çin, son tablonun ardından Geely gibi birçok yerel markayı daha hızlı adımlar atmaya itmiş gibi görünüyor. Var olan iddialar arasında bu yeni oluşumun seri üretimde “Zeekr” adıyla kullanıcıların karşısına çıkacağı detayı da dikkat çekiyor. Grup içerisinde yer alan Lingling Technologies’e bağlı olacağı söylenen markanın altyapı olaraksa SEA (Sustainable Experience Architecture) kullanabileceğini görüyoruz. Geely’nin açık kaynak kodlu olarak tanıttığı bu altyapı 110 kWh’a kadar bataryaya ev sahipliği yapabilme yeteneği sayesinde, tek seferde 700 kilometreye kadar menzil kat edebilecek elektrikli araçlara olanak tanıyabiliyor. Hızlı şarj teknolojisi de yine bu altyapının desteklediği nitelikler arasında. Zeekr markasının hayata geçmesiyle Volvo’nun geleceği arasında nasıl bir etki-tepki olacağını da önümüzdeki süreç gösterecek. Çinli Geely Mercedes’in kardeş şirketi olan Daimler’in de önemli hissedarları arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

XC40 Recharge