reklamı kapat

POPÜLER

Volvo iklim nötr fabrika

Volvo için tüm operasyonları etkileyecek önemli Çin adımı

Volvo, Geely ile gerçekleştirdiği yeni anlaşma sonrasında Çin’deki tüm kontrolü üzerine alarak yola devam ediyor.

Volvo, ana ortağı Geely ile ülkedeki otomobil üretim tesislerinin ve satış operasyonlarının tam mülkiyetini almak amacıyla anlaşma sağladığını duyurdu. Şirketlerin Çin’deki ortak girişime ait Geely Holding hisselerini satın almak için sağlanan uzlaşmayla İsveçli üreticinin pazardaki konumunun daha da güçlenmesi hedefleniyor. Bu kapsada Daqing Volvo Car Manufacturing Co ve Shanghai Volvo Car Research and Development Co şirketlerinin ek yüzde 50 hisseleri satın alınacak. İki ortak girişim şirketi, Volvo Car Group’un mali tablolarına tamamen dahil edilmiş olsa da Volvo Cars’ın net gelir ve öz kaynaklarındaki payı, işlemin ardından artacak.

Volvo, anlaşma ile Çin operasyonlarında tam kontrol yakalayacak

İmzalanan anlaşmayı değerlendiren CEO Hakan Samuelsson; “Markamız bu anlaşma ile Çin operasyonları üzerinde tam kontrole sahip Çinli olmayan ilk büyük otomobil üreticisi olacak.” ifadelerine yer verdi. Geely CEO’su Daniel Donghui Li ise; “Geely Group ve Volvo, sürekli olarak tüm grup içinde işbirliği yapmanın ve operasyonları yapılandırmanın daha iyi yollarını değerlendiriyor. Bu iki işlem, iki taraf için daha net bir sahip olma yapısı oluşturacak.” şeklinde konuştu. İşlemler, Çin’de otomobil üretimi için ortak girişim gereksiniminin kalkmasıyla 2022 yılında başlayarak iki adımda tamamlanacak. İşlemlerin 2023 yılında resmi olarak tamamlanması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son yıllarda Çin’deki pazar ortalamasından çok daha hızlı büyüyen marka, bu trendini sürdürmek için ülkeye yatırım yapmaya devam edecek. 2020 yılında Çin’de 166.617 otomobil satan İsveçli üretici, 2019 yılına göre yüzde 7,5 artış kaydetti ve pazarda ardı ardına sekizinci kez satış rekoru kırdı. 2021 yılının ilk yarısında satışlar 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 44,9 ve 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 40,1 arttı. Şirket küresel bazda da satışlarını rekor seviyede artırarak yola emin adımlarla devam ediyor.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor