reklamı kapat

POPÜLER

Smart için ilk elektrikli SUV modeli resmileşti; Mercedes ve Geely projede ortak

Resmi kaynaklardan gelen doğrulamayla tanıtım ve satış süreçleriyle ilgili önemli bilgileri beliren Smart SUV modelinden Mercedes ve Geely sorumlu olacak.

Pazar paylarındaki rekor artışlarla son birkaç yıl içerisinde adeta krallıklarını ilan eden SUV modelleri, ilgiye paralel olarak kendi içerisinde de inanılmaz bir çeşitliğe kavuştu. B ve C SUV modellerinin Crossover versiyonlarla birlikte hüküm sürdüğü rekabette, bir ilk olarak atılan elektrik adımlarının merkezinde de bu tarz modelleri görüyoruz. Bentley, Rolls-Royce, Aston Martin ve örneğini kolayca artırabileceğimiz, tarihlerinde bu sınıfa ilk kez giren markaların da “ben de varım!” dediği bu rekabet tahtasına bir ismi daha yazmaya artık hazırız. İlk olarak geçtiğimiz yıl içerisinde gündeme gelmeye başlayan Smart SUV iddiaları, gelen yeni bilgiler ışığında seri üretime taşınacağının sinyallerini veriyor. Bu projenin hayata geçmesindeki iki başrol ise Mercedes ve Geely olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Smart cephesinden elektrikli SUV ile ilgili ilk açıklamalar

Mercedes ve Geely’nin üzerinde paydaş olduğu Smart için bir ilk olacak bu SUV macerası eğer her şey planlandığı gibi giderse önümüzdeki yıl içerisinde pazarda olacak. Olayın öznesi konumunda olan bu modelin eylül ayında kapılarını açacak Münih Otomobil Fuarı’nda sergilenmesi de güncel gelişmeler arasında kendisine yer buluyor. Grup içerisinde HX11 kod adıyla geliştirdiğini gördüğümüz SUV ile ilgili marka içerisinden de ilk açıklamalar geldi. Smart’ın Küresel Satış Müdürü Daniel Lescow; “Smart, tamamen elektrikli SUV modeliyle pazara giriş yapacak. Bu Mercedes-Geely ortaklığı içinde hayata geçirilecek ilk projelerden birisi. Üretimi Çin’de gerçekleştirilecek olan modelin satışları 2022’de başlayacak.” ifadeleriyle süreçle ilgili detayları paylaştı. Ebatları gereği markasının en büyük ve geniş modeli olacak SUV modelinde görev dağılımı da yapılmış durumda. Anlaşmaya göre aracın tasarım sürecinden Mercedes, geliştirme ve üretim sürecinden ise Geely sorumlu olacak. Henüz ismi netlik kazanmayan modelle ilgili gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Elektrikli Nissan Ariya