reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Renault ortaklığı tehlikede mi? Volvo, Geely ve Mercedes üçgeninde geçen motor paylaşımı gündemde!

Almanya merkezli önemli bir kaynak tarafından gündeme getirilen Volvo, Geely ve Mercedes üçgenindeki olası paylaşım ciddi yankı yaratabilir.

Son yıllarda gerçekleştirilen anlaşmalar ile Daimler grubu içerisindeki hissedar isimlerde Uzak Doğu merkezli isimleri yüksek paydalarda görmeye başladık. Bu da elbette doğrudan kardeş şirket olan Mercedes cephesini de doğrudan etkileyecen bir süreç. Geçtiğimiz hafta içerisinde Uzak Doğu merkezli ortaklarından hisselerin değeri karşılığında geri alınması üzerine bazı girişimler üzerine gündeme gelen Mercedes-Daimler şimdilik bu konuyla ilgili olumlu gelişmeler elde edebilmiş değil. Bunun temel sebebiyse özellikle Çin merkezli büyük grupların gerek üretim gerekse model bazında ciddi fayda yakalamış olmaları. Mercedes cephesi içinse Avrupa’daki ortaklığın en hissedilir yansımaları Renault üzerinden asfalta yansıyor. A-Serisi başta olmak üzere giriş seviyesinde yer alan araçlarında Fransız üretici ile ortak geliştirdikleri motorlara yer veren şirket bu sayede çok yönlü bir kazanım arayışında. Kısa süre önce gündeme gelen iddialar ise tüm bu denklemin ileride tehlikeye girebileceğini işaret etmesiyle gündeme oturdu.

Volvo ve Geely ortaklığının ilk motorları Mercedes için uygun olabilir mi?

Almanya merkezli Manager Magazin tarafından ortaya atılan ilk bilgilere baktığımızda aslında Mercedes’e çok da uzak olmayan bir ismi karşımıza çıkıyor. Daimler grubu içerisinde yüzde 10‘a yaklaşan bir payı bulunan Geely‘nin merkeze alındığı iddialarda, önümüzdeki süreçte olası bir motor paylaşımının detayları var. Bu denklemin içerisine doğrudan giren bir diğer isimse Volvo‘dan başkası değil. Meraklılarının kolaylıkla anımsayabileceği üzere İsveçli üretici uzun süredir Geely’nin satın alma hamlesiyle yoluna devam ediyor. Bu yola devam etme sürecinin özellikle son birkaç yılda ciddi bir başarı üzerinden karşımıza çıktığını da belirtmeden edemiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynağın aktardığı kısıtlı detaylar arasında ise şimdiden bir görüşmenin yapılmış olduğunu görmek de işin aslında ne denli ciddi olduğunu gösteriyor. Volvo ve Geely ortaklığıyla geliştirilecek olan ünitelerin Daimler-Mercedes üzerindeki en büyük yardımı ise elektrikli ve hibrit üniteler üzerine şekillenecek gibi görünüyor. Nitekim geriye dönüp baktığımızda günümüz küresel dünyasında hemen her üreticinin, ortaklıklar üzerinden maliyetleri en aza indirerek çalışmanın yollarını aradığını görüyoruz. Kısa süre önce dizel AR-GE sürecine veda eden ve tüm eforunu elektrikli ve hibrit teknolojisine yoğunlaştıran Volvo’nun bu noktada Mercedes’e yapacağı katkı da göz ardı edilemeyecek kadar büyük çapta olabilir. Mercedes ise elektrik teknolojilerini kendi içerisindeki yatırımlarla yürütmeyle meşgul. İlk görüşmelerin sonuçsuz kaldığı bu ortaklık hamlesinin Renault ortaklığı başta olmak üzere çok daha geniş çapta yankı yapma potansiyeli de karşımızda duruyor. Gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İlgili video

Mercedes EQC

İLGİLİ HABERLER