reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes

Mercedes ve Volvo arasındaki ortaklık dedikoduları resmileşti!

Yaklaşık iki haftadır gündemde olan dedikodular Mercedes ve Volvo yetkililerinin açıklamaları ve yaklaşımlarıyla resmileşti.

Eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un filmleri aratmayan Japonya firarıyla birlikte 2019’un son günlerin oldukça hareketli gündeme sahne oldu. Mercedes, Volvo ve Geely üçgeninde gündeme gelen ortaklık haberlerini bu listenin üst sıralarına gözümüzü kırpmadan yazabiliriz. O günlerde pek çok yerel basının manşetlerine taşıdığı haberler, “bir iddia” olmaktan ileriye geçememişti. Berlin’den gelen yeni detaylar ise artık sürece “resmi” rozetini takma konusunda elimizi güçlendiriyor. Automotive News ve Automobilwoche kaynaklı olarak servis edilen detaylarda Avrupa pazarında Mercedes ve Volvo ikilisini ilgilendirecek bu anlaşma için görüşmelerin yapıldığı doğrulandı. Şimdilik iki taraf sessiz olsa da, olumlu gelişmeleri kısa süre içerisinde almamamız için çok fazla neden yok gibi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes ve Volvo yetkilileri görüşmeleri doğruladı

Bu ikiliyi üretimdeki maliyetleri azaltma düşüncesi üzerine bir araya getiren görüşmelerin merkezinde ise aslında akla ilk gelmeyecek bir nokta var. Günümüz örneklerinde gördüğümüz daha çok elektrikli otomobil, batarya gibi geleceğin hükümdarı olarak görülen yenilikçi ünitelerin aksine, Mercedes ve Volvo için bu ortaklığın merkezinde içten yanmalı üniteler yatıyor. Mercedes’in halihazırda Renault ile gerçekleştirdiği ortaklıkla, giriş seviyesi sınıflarda yer alan modellerinin motor ihtiyacını karşıladığını biliyor olmak da işlerin gelecekte biraz karışabileceğini hissettiriyor. Nitekim Volvo’nun içerisinde yer alan üst düzey bazı yöneticilerin “Görüşmeler devam ediyor lakin henüz somut bir gelişmenin olmadığını söyleyebilirim. Projelerden bahsetmek için henüz erken.” gibi ortak açıklamlar yapması da dikkat çekiyor. Volvo’yu 2010 yılında satın alan Geely’nin Mercedes’in yüzde 10‘luk hissesine sahip olması da, bu anlaşmanın gerçekleşmeme ihtimallerini düşüren bir diğer etmen olarak not edilmeli. Artık iki tarafın da yalanlamadığı süreç önümüzdeki günlerde daha geniş çapta gündemde olacak.

İlgili video

Mercedes EQC