reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes Geely

Mercedes ve Geely arasındaki ortaklıkta yeni dönem; işte önemli gelişmeden detaylar

2018 yılında attığı adımla Mercedes-Daimler grubunun en büyük hisse ortağı olan Geely, bunu ortak motor üretimiyle yeni bir boyuta taşıyacak.

Son dönemlerde daha çok Volvo ortaklığıyla yaptığı işlerle gündeme gelen Çin merkezli Geely, bir yandan da Mercedes-Daimler grubuyla aktif çalışma içerisinde. Geçtiğimiz yıllarda atılan adımlarla Daimler grubunun en büyük hisse sahiplerinden birisi haline gelen Geely’nin bu hamleyle birlikte Mercedes ortaklığını genişletme isteğini o dönem çok net bir şekilde hissetmiştik. Nitekim ortaya çıkan son gelişmeler, aradan geçen zaman diliminin ardından Daimler ve Geely ikilisinin yeni bir motor üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor. Kimliği açıklanmayan bir görevli tarafından Reuters‘e aktarılan açıklamada, ikilinin verimlilik üzerine kurulu kompakt bir motor geliştirmeyi planladığına değiniliyor. Bahsi geçen bu motorun Çin ile birlikte Avrupa’da da üretileceği ve hibrit modellerde kullanılacağı da gelen bilgiler arasında.

Mercedes-Geely ortaklığındaki bu gelişme “Renault çıkışına” da ışık tutabilir

Aslında bu durum sıkı LOG takipçilerini şaşırtmayan bazı dinamikler üzerine kurulu. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan gelişmeler ışığında sizlerle paylaştığımız haberde, Mercedes cephesinin Renault ile sürdürülen kompakt motor kullanım hamlesinin sona ereceğine değinmiştik. Geely ile atılan bu adım da, yapbozun eksik kalan diğer parçasını tamamlar nitelikte. Eğer Çin merkezli şirketle yapılan çalışmalar planlandığı gibi giderse, önümüzdeki üç yıllık periyodun sonunda binlerce ortak motor üretim hamlesi göreceğiz. Bu kapsamda işin mühendislik kısmı Daimler’e, üretim kısmı ise Geely’e ait olacak. Elbette işin Avrupa ayağında yer alacak bazı motorların Daimler tarafından üretileceği de atlanmamalı. Motorların büyük çoğunluğunun ise Çin’de üretilmesi planlanıyor. Şimdilik motorların teknik nitelikleri başta olmak üzere pek çok ayrıntı belirsizliğini korurken, önümüzdeki yıllarda muhtemelen daha fazla şey öğreneceğiz.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor