reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes

Rekor ceza; Daimler için “yanıltıcı yazılım” şoku

Otomobil üreticilerinin emisyon skandalları dur durak bilmiyor. Mercedes-Benz’in sahibi Daimler, emisyon usulsüzlüğü yaptığı için rekor bir cezaya çarptırıldı.

Geçtiğimiz yıllarda otomobil basınını en çok meşgul eden konulardan biri emisyon skandalıydı. Hemen hemen her otomobil markasının dahil olduğu bu çirkin sürece bir üretici daha katıldı. Gelen son haberlere göre, otomotiv devi Daimler’in sahip olduğu Mercedes-Benz’in ABD’de emisyon manipülasyonu yaptığı ortaya çıktı. Yanıltıcı bir yazılım kullanan marka, gerçek emisyon değerlerini değiştiriyordu. Marka bunun sonucunda 2.2 milyar dolar gibi dev bir cezaya çarptırıldı.  Böylece Daimler Almanya’dan sonra başka bir kıtada da bu konu yüzünden cezaya çarptırılmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daimler cezasının öncesinde emisyon skandalı

İlk olarak Volkswagen kaynaklı olarak baş gösteren ve ilerleyen süreçte grubunun diğer üyelerine de sıçrayan emisyon skandalında cezalar kelimenin tam anlamıyla havada uçuşmuştu. Marka egzozdan çıkan zehirli gazların değerlerini değiştirmişti. Bu sayede zararlı gazların salınımı ile ilgili kurallara uymamasına rağmen testlerden geçmişti. Şirket çaresiz kalıp suçlamaları kabul etmişti. Alman hükumetinden 1 milyar euro gibi astronomik bir ceza alan Volkswagen, tükecilerde de büyük tepki görmüştü. Yine Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında, “emisyon kurallarını delmek” suçlaması üzerinden alınan karar sonucunda Audi’ye de 800 milyon euro verilmişti. Görebileceğiniz gibi yıllardır süren davaların hepsi henüz sonuçlanmadı bile. Hatta günümüzde bile VW çatısına dahil olmayan Daimler gibi şirketler bile sürece dahil oldu.

İlgili video

Yeni Mercedes-AMG GT Black Series tanıtım videosu