reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Daimler grubuna emisyon skandalı gerekçesiyle dev ceza

Frankfurt merkezli olarak yürütelen savcılık soruşturması kapsamında 850 milyon euronun üzerinde cezaya çarptırılan Mercedes-Daimler, zarar önleme sürecinde büyük yara aldı.

Emisyon skandalı denildiğinde her ne kadar Volkswagen grubu akıllara gelse de, Mercedes cephesinin de süreçten hatırı sayılır şekilde etkilendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kısa süre önce yapılan değişiklikle göreve gelen Ola Kallenius’un da dikkatini çeken ve grup içerisindeki girdi-çıktı ilişkisinin daha düzenli ve kontrollü yapılacağını vurgulamasıyla etkisini bir kez daha gösteren zarar tablosu görünüşe göre bir süre daha masada kendisine yer bulacak. Bir süredir Almanya merkezli olarak devam eden soruşturmanın karara bağlanan son günüyle birlikte Daimler grubunun 870 milyon euro gibi dev bir ceza ile karşı karşıya olduğu yerel kaynaklara yansımaya başladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes-Daimler cezaya itiraz etmeyecek

Dolar bazında bakıldığında 950 milyonu aşan bir rakamı ödemek zorunda kalacak olan grubun karara karşı bir hamle yapmayacak olması da detaylar arasında karşımıza çıkıyor. Herhangi bir temyiz başvurusu için girişime yeşil ışık yakmayan Mercedes-Daimler yönetimi, geçtiğimiz süreçteki emisyon manipülasyonları nedeniyle kesilen cezalarla birlikte 1 milyon euroya kadar ulaşan bir seviyeyi görecek. Kararın basına yansımasıyla birlikte yerel borsa hisse değerinde ufak da (yüzde 0,7) olsa bir düşüş gören grubun bundan sonraki süreç yaklaşımının nasıl olacağını kısa süre içerisinde göreceğiz.