reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Emisyon skandalı Volkswagen’in peşini bırakmıyor

Alman Savcılığı, Alman otomotiv devi Volkswagen’in eski CEO’su Martin Winterkorn hakkında şirketin emisyon skandalı kapsamında dolandırıcılık, Rekabet Yasası’nı ihlal ve güveni kötüye kullanma suçlamalarında bulunarak dava açtı.

Alman Savcılığı, Volkswagen’in peşini bırakmıyor. Geçtiğimiz senelerde tüm otomobil camiasını şok eden bir skandalla karşımıza çıkan marka, hukuki olarak da ağır bedeller ödemişti. Son olarak  yapılan açıklamalarda, dizel araçlardaki emisyon skandalı kapsamında aralarında Winterkorn’un da bulunduğu 5 kişi hakkında Braunschweig Eyalet Mahkemesi’nde dava açıldığı ortaya çıktı. Şirketin üst düzey yöneticileri olarak gösterilen bu kişilere, dolandırıcılık ve Haksız Rekabet Yasası’nı ihlal etme gibi birçok suç yöneltildi. Volkswagen’in eski CEO’su Winterkorn hakkında ayrı bir parantez de açmak gerek. Çünkü Winterkorn’un 25 Mayıs 2014’ten sonra dizel araçlarında manipülasyon yapıldığını bildiği ancak bunu ilgili makamlar ile müşterilere bildirmediği söyleniyor. Bu gerekçeyle “güveni kötüye kullanma” suçundan şansına ait ayrı şikayetler de mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen emisyon skandalı nedir?

Volkswagen kaynaklı olarak baş gösteren ve ilerleyen süreçte grubunun diğer üyelerine de sıçrayan emisyon skandalında cezalar kelimenin tam anlamıyla havada uçuşmuştu. Marka egzozdan çıkan zehirli gazların değerlerini değiştirmişti. Bu sayede zararlı gazların salınımı ile ilgili kurallara uymamasına rağmen testlerden geçmişti. Şirket çaresiz kalıp suçlamaları kabul etmişti. Alman hükümetinden 1 milyar euro gibi astronomik bir ceza alan Volkswagen, tükecilerde de büyük tepki görmüştü. Yine Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında, “emisyon kurallarını delmek” suçlaması üzerinden alınan karar sonucunda Audi’ye de 800 milyon euro verilmişti.

İlginizi çekebilir

En güçlü versiyon; Volkswagen Jetta GLI ve fark yaratan özellikleri