reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Corona Virüsü

Emisyon skandalı için yeni gelişme; Volkswagen endişeli!

Volkswagen, egzoz gazlarında yaptığı manipülasyon sonucu uzun yıllar peşini bırakmayan bir emisyon skandalı ile baş başa kalmıştı. Yeni gelişmeler gösteriyor ki dava henüz kapanmış değil!

Volkswagen Yönetim Kurulu sözcüsü uzun zamandır gündeme gelmeyen emisyon skandalı hakkında bir dizi açıklama yaptı. Davalı araç sahipleri sendikası ve Alman şirket arasında süren davada 830 milyon euro gibi dev bir tazminat gündemdeydi. Şirket ile Alman Tüketici Teşkilatları Federasyonu (VZBV) arasında geçen görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı bildirildi. Sendika dışında kalan sürücülerin mağdur olmaması için 830 milyon euroluk teklifden yararlanabileceği ancak sendika ile beraber hareket edenler için davanın devam ettiği söylendi. Teklifin kabul edilmeme sebebi ise sendika avukatlarının 50 milyon euro gibi büyük bir avukatlık ücreti istemesi oldu. Sendika yaptığı açıklamada şirketin anlaşma yapmak için istekli olmadığını ve haklarını Alman mahkemelerinde aramaya devam edeceklerini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen emisyon skandalı nedir?

Volkswagen kaynaklı olarak baş gösteren ve ilerleyen süreçte grubunun diğer üyelerine de sıçrayan emisyon skandalında cezalar kelimenin tam anlamıyla havada uçuşmuştu. Marka egzozdan çıkan zehirli gazların değerlerini değiştirmişti. Bu sayede zararlı gazların salınımı ile ilgili kurallara uymamasına rağmen testlerden geçmişti. Şirket çaresiz kalıp suçlamaları kabul etmişti. Alman hükümetinden 1 milyar euro gibi astronomik bir ceza alan Volkswagen, tükecilerde de büyük tepki görmüştü. Yine Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında, “emisyon kurallarını delmek” suçlaması üzerinden alınan karar sonucunda Audi’ye de 800 milyon euro verilmişti. Görebileceğiniz gibi yıllardır süren davaların hepsi henüz sonuçlanmadı bile. Hatta sonrasında başka otomobil markaları da bu sürece dahil oldu.

İlginizi çekebilir

Yenilikleriyle premium sınıfa meydan okuyan Volkswagen Touareg