reklamı kapat

POPÜLER

Mitsubishi

Mitsubishi “dizel emisyon skandalı” hakkında ilk açıklamayı yaptı

 - Güncelleme: 31 Ocak 2020 16:48

Kısa süre önce Almanya merkezli olarak emisyon skandalı iddiaları üzerine soruşturmaya alınan Mitsubishi, konuyla ilgili net konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Almanya merkezli olara çok ciddi bir emisyon soruşturmasına alınan Mitsubishi, doğrudan araçlarında kullandığı yanıltıcı cihaz iddialarıyla karşı karşıya. Testlerde gerçek salınım değerini gizleyeme amacını taşıyan bu uygulamayla ilgili gündemin merkezinde olan Japonya merkezli üretici sessizliğini de bozdu. Aradan geçen 10 günlük zaman diliminin ardından Japonya’dan gelen açıklamalar, soruşturmaya kaynak olan iddiaların tamamen asılsız olduğuna işaret ediyor. Suçlamaları kesin bir dille yalanlayan marka yönetimi kendinden oldukça emin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mitsubishi kendi içerisinde de soruşturmaya devam ediyor

Araştırma kapsamına alınan 1,6 ve 2,2 litrelik dizel motorlar doğrudan otomobil bazında ise 2014 model yılı ve sonrası için Euro 5-Euro 6 standartlarını kapsıyor. Reuters tarafından servis edilen detaylarda dizel araçlarıda kullanıldığı söylenen yasadışı aygıtlar için hiçbir neden olmadığı yetkililerce ifade ediliyor. Lakin işin sadece Japonya değil Fransa ayağı da olduğu unutulmamalı.

Bunun sebebiyse soruşturmaya dahil olan 1,6 litrelik dizel motorların PSA tarafından tedarik edilmiş olması. Konuyla ilgili açıklama yapanlardan birisi olan PSA da, söz konusu motorların faaliyet gösterdiği pazarın standartlarına uygun olduğunu ifade ediyor. Alman yetkililerle birlikte konuyla ilgili kendi içerisinde de soruşturmasına devam eden Mitsubishi Alman savcılarla işbirliği yapacağını da özellikle belirtmiş durumda. Önümüzdeki günler oldukça hareketli geçecek.

İlgili video

Yeni Pajero tanıtımı