reklamı kapat

POPÜLER

volkswagen emisyon skandalı

Volkswagen’in başı belada; 401 bin kişi dava açtı

Alman otomobil üreticisinin peşini emisyon skandalı bırakmıyor. Volkswagen bu kez sendikalarda birleşen 401 bin kişi tarafından dava edildi.

Geçtiğimiz yıllarda adı emisyon değerleri ile sık sık gündeme gelen Volkswagen, bir kez daha aynı konu ile kamuoyunun karşısına çıktı. Skandalları unutturmak adına elektrikli otomobil yatırımlarını iyiden iyiye artıran marka, birçok elektrikli modelini tanıtmıştı. Skandalın ardından neredeyse 3 sene geçmesine rağmen Volkswagen’e olan bedelleri dur durak bilmiyor. Yaşanan son gelişme kullanıcılar tarafında gerçekleşti. Alman Tüketici Avukatlar Birliği sayesinde birlik olan 401 bin Volkswagen sahibi, markaya dava açtı. Davanın amacı ise kullanıcıların zararlarının firma tarafından karşılanmasının istenmesi oldu. Alman Tüketici Avukatlar Birliği’den yapılan açıklamada sürücülerden herhangi bir ücret talep edilmediği de söylendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen emisyon skanlı nedir?

Volkswagen kaynaklı olarak baş gösteren ve ilerleyen süreçte grubunun diğer üyelerine de sıçrayan emisyon skandalında cezalar kelimenin tam anlamıyla havada uçuşmuştu. Marka egzozdan çıkan zehirli zararlı gazların değerlerini değiştirmişti. Bu sayede zararlı gazların salınımı ile ilgili kurallara uymamasına rağmen testlerden geçmişti. Şirket çaresiz kalıp suçlamaları kabul etmişti. Alman hükümetinden 1 milyar euro gibi astronomik bir ceza alan Volkswagen, tükecilerde de büyük tepki görmüştü. Yine Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında, “emisyon kurallarını delmek” suçlaması üzerinden alınan karar sonucunda Audi’ye de 800 milyon euro verilmişti.

İlginizi çekebilir

Volkswagen efsanesi geri dönüyor: ID. BUGGY