reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Corona Virüsü

Genel merkeze baskın; Volkswagen sıkıntılı günler geçiriyor

Emisyon davası Alman üreticinin peşini bırakmıyor. Son gelişmelere göre Volkswagen, Alman savcılığının şok bir baskınına uğradı.

Volkswagen’nin adı emisyon skandalı yüzünden özellikle geçtiğimiz senelerde sık sık gündeme gelmişti. Alman üretici ödediği milyonlarca doların yanına büyük bir prestij kaybına da uğramıştı. Ancak tüm olanlara rağmen sıkıntılı günler, şirket için tamamen geride kalmadı. Almanya savcılığı, firmanın bazı belgelerine el koymak amacıyla Wolfsburg’daki genel merkezine bir baskında bulundu. Yaptığı dizel manipilasyonunu kabul eden şirket, yetkililer ile tamamen iş birliği içinde olduğunu ve konunun  EA 288 kodlu dizel motorlar yüzünden gerçekleştiğini söyledi. Volkswagen ayrıca EA 288’lerin emisyon testlerine girdiğini ve bir sıkıntı yaşamadıklarını da iletti. Alman savcılığından ise konu ile alakalı önemli bir açıklama yapılmadı. Firmanın bu baskın sonucu bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağı ise henüz bilinmiyor. Gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

Volkswagen emisyon skandalı nedir?

Volkswagen kaynaklı olarak baş gösteren ve ilerleyen süreçte grubunun diğer üyelerine de sıçrayan emisyon skandalında cezalar kelimenin tam anlamıyla havada uçuşmuştu. Marka egzozdan çıkan zehirli gazların değerlerini değiştirmişti. Bu sayede zararlı gazların salınımı ile ilgili kurallara uymamasına rağmen testlerden geçmişti. Şirket çaresiz kalıp suçlamaları kabul etmişti. Alman hükümetinden 1 milyar euro gibi astronomik bir ceza alan Volkswagen, tükecilerde de büyük tepki görmüştü. Yine Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında, “emisyon kurallarını delmek” suçlaması üzerinden alınan karar sonucunda Audi’ye de 800 milyon euro verilmişti. Görebileceğiniz gibi yıllardır süren davaların hepsi henüz sonuçlanmadı bile..

İlginizi çekebilir

Yeni Golf’e yakından bakın