reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Almanya’dan emisyon skandalına karışan Volkswagen’e rekor para cezası

 - Güncelleme: 14 Haziran 2018 18:42

Ülke tarihinin rakamsal olarak en büyük cezalarından birisine çarptırılan Volkswagen, herhangi bir karşı hamle atmayacak.

Volkswagen‘in dizel motorlu araçlarında emisyon sonuçlarını yanıltıcı cihaza yer verdiği büyük skandalın baş vermesinin etkileri bitmek tükenmek bilmiyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde geniş çaplı geri çağırma hamleleriyle telafisi yapılmaya çalışılan bu skandalın markaya olan milyar dolarlık zararının yanında imaj olarak büyük etkilerinin olacağından bahsetmiştik. CEO değişikliğine giden ve grup altında yer alan diğer markalara da yansımalarının olduğu bu süreç Almanya’dan gelen yeni bir haberle kelimenin tam anlamıyla boyut atlıyor. Ülkesinin bu zamana kadar verdiği en büyük cezalardan biriyle karşı karşıya olan Volkswagen, hükumetin yaptığı açıklamayla birlikte 1 milyar euroluk para ödemeye mahkum edildi. Reuters kaynaklı olarak dış basında da büyük yankı bulan bu gelişmeyle birlikte, elektrikli otomobil dönüşümü için ciddi yatırımlar yapan markayı çok daha sıkıntılı bir süreç bekliyor gibi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen’den açıklama geldi

Alman hükumetinin karar beyan etmesinin hemen ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Volkswagen kaynaklarında; “Kapsamlı bir inceleme sürecinin tamamlanmasının ardından, Volkswagen AG’nin para cezasını kabul ettiği ve buna karşı temyiz başvurusunda bulunmayacağını belirtmek istiyoruz. Volkswagen AG, bunu yaparak dizel skandalının sorumluluğunu bütünüyle kabul etmekte ve bunun üstesinden gelinmesi adına gerekli çalışmaları yapmaktadır.” ifadelerine yer verildi. Cezanın detaylarına baktığımızda 2007 ve 2015 yılları arasını ve toplamda 10,7 milyon arabayı kapsayan “yasa dışı yazılım uygulaması”nın gerekçe gösterildiğini görüyoruz. Kaynaklara göre markanın yeni CEO’su Herbert Deiss ve Porsche’nin önemli isimlerinden Hans Dieter Poetsch hala birbirinden bağımsız dosyalar içerisinde soruşturmada yer alıyor. Deiss ise ortaya çıkan kötü imajın ortadan kaldırılması adına pek çok olumlu adımın atılacağına işaret etmekte. Konuyla ilgili hala diken üstünde görünen şirketin daha ne kadar gündeme geleceğini önümüzdeki günler gösterecek.

İLGİLİ HABERLER