reklamı kapat

POPÜLER

Bilanço beklenenin üstünde; Mercedes 774.000 aracını geri çağıracak

Kısa süre önce gündeme gelen gerçi çağırma iddialarını doğrulayan bu karar Avrupa’daki Mercedes kullanıcılarını etkileyecek.

Mercedes’in geride bıraktığımız mayıs ayının son günlerinde gündeme geldiği geri çağırma iddiaların, resmi kurumlarla yapılan görüşmelerin ardından neticeleneceğini biliyorduk. Volkswagen ile benzer şekilde test sonuçlarını yanıltma odaklı bir cihaz kullandığı iddia edilen markanın popüler VAN modeli Vito‘nun ardından C ve G ailesinden de modeller işin içerisine karıştı. Daimler CEO’su Dieter Zetsche ve Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer‘in bir araya geldiği toplantının ardından sonuç netlik kazandı. Avrupa bazlı olarak açıklanan kararda Mercedes’in beklentileri de aşacak şekile 774.000 dizel otomobilini geri çağırarak güncelleme yapmasına kanaat getirildi. “Yasaklı kapatma cihazları nedeniyle resmi bir geri çağırma” başlığıyla duyurusu gerçekleştirilen bu karar, donanımsal bir değişimi içermeyecek.

Temyiz adımı atılabilir

İkili görüşmelerin tamamlanmasının ardından hükümetin yaklaşımını yapıcı olarak nitelendiren Dieter Zetsche, geri çağırma sürecindeki onarımın yazılım üzerinden sağlanacağını da ifade etti. C-Serisi ve GLC‘nin Euro 6 normlarındaki dizel versiyonlarıyla içerisinde yer aldığı bu süreçte motor ve egzoz sistemlerini kontrol eden yazılımlar elden geçirilecek. Şu aşamada dikkat çeken noktaların başındaysa, Alman hükumetinin herhangi bir mali yaptırım uygulamaması geliyor. Uzmanlara göre Daimler, 4,4 milyar dolar gibi bir zarar yerine bu geri çağırmadan 120 milyon dolarlık kayıpla kurtulabilir. Tüm bu detayların ardından marka içerisinden gelen açıklamalar, kararın temyize de taşınabileceğine işaret ediyor. Halihazırda Vito için geri çağırma süreci yürüten Daimler’in nasıl bir yol haritası izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.