reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone iOS 12
Apple iPhone iOS 12

iOS 12 ile güvenlik güçleri ve hackerlara darbe

Geçtiğimiz aylarda sizlere Apple‘ın iOS 11 işletim sistemi ve iPhone modellerini kırabilen GrayKey isimli bir cihazdan bahsetmiştik. Yaptığıyla güvenlik güçleri arasında büyük bir popülerlik kazanan cihaz, iOS 12 ile kullanılmaz hale geliyor. İşte detaylar;

Bazı benzerleri de olan GrayKey, hatırlamak adına önünde iki tane Lightning portu yer alan ufak bir kutu. Aynı anda iki adet iPhone bağlanabilen cihaz, telefonların şifresini bir kaç saat içerisinde çıkartabiliyor. Bu yapısıyla özellikle güvenlik güçleri arasında çok popüler olan cihaz, elbette bir açık oluşturduğu için Apple‘ın hoşuna gitmiyor. Amerika Birleşik Devletleri içerisindeki polis departmanları arasında büyük ilgi gören GrayKey, şu an yüzlerce polis merkezinde ve Gizli Servis’de aktif olarak kullanılıyor. Ancak tüm bu ve benzeri cihazların sonu iOS 12 ile geliyor. Şirketin resmi açıklamasına göre iOS 12 ile iPhone’lara yeni bir güvenlik özelliği geliyor. Ayarlar içerisine konulan ve yerleşik olarak açık gelen özellik, cihazın kilidi bir saatten uzun süre açılmazsa USB erişimini kesiyor. Böylece harici donanımlar ile yapılabilecek hack olayları en başından önleniyor. Bu özellik sayesinde güvenlik güçlerinin ya da hackerların iPhone’ların şifresini bulmak için sadece bir saati kalıyor. Bunun da mevcut şartlarda yeterli gelmeyeceği biliniyor. Deneme yanılma temelli sistemlerin dört haneli parolaları belirlemesi bile bazen 4-5 saati bulabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone iOS 12

iPhone kırma kapısının kapatılması güvenlik güçlerinin hoşuna gitmiyor

Onlar haklı olarak bir cinayet ya da vb durumda ellerine gelen telefonları açıp incelemek istiyor. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi bu herkesi riske atıyor. Apple kesinlikle telefonlara bir arka kapı koymak istemiyor. Artık GrayKey ve benzer cihazların da sonu geliyor.

İlgili Video

Şirketin iPhone parçalama robotu