reklamı kapat

POPÜLER

dış iskelet

Güvenlik güçleri için hazırlanan, onları adeta bir robot haline getiren iddialı dış iskelet: ExoM Up-Armoured Exoskeleton [Video]

 - Güncelleme: 27 Ocak 2024 10:31

Dış iskelet modelleri uzun zamandır hayatımızda ve birçok insanın hayatını fazlasıyla kolaylaştırıyor, güvenlik tarafına da odaklanıyor.

Dış iskelet, kişilerin vücutlarına binen yükü azaltmak için geliştirilen ürünlerin geneline verilen bir isim. Şu an aktif olarak kullanımda olan çok sayıda mekanik iskelet seçeneği yer alıyor. Ticari sürümler yanında askeri versiyonlar uzun zamandır test ediliyor, bu mekanik destekler özellikle otomobil fabrikalarında çalışan kişilerin yaşam kalitelerini ciddi şekilde artırabiliyor. Dış iskeletler gelişen teknolojiler ile beraber gün geçtikçe gündelik yaşamın bir parçası olmaya biraz daha yaklaşıyor. Bu konuda karşımıza çıkan en son seçenek ise ExoM Up-Armoured Exoskeleton oldu. Direkt olarak güvenlik güçlerine odaklanan dış iskelet, birçok benzerinden daha konforlu görünüyor ve Almanya merkezli Mehler Protection imzasını taşıyor. Mawashi Science & Technology ve Fransız polis gücü GIGN’in de destek verdiği ürün, kurşun geçirmez plakalar taşıyor ve yapısı sayesinde bu plakaların ağırlığını giyen kişinin (Asker ya da polis) üstüne bırakmıyor. Toplam yükün yüzde 70’ine kadarını giyen kişinin omuzlarından alabildiği belirtilen iskelet, titanyum kullanılarak üretilmiş ve birçok rakibinden farklı olarak pasif yapıda yani bir motor ya da batarya taşımıyor. Bu açıdan hem hafif hem de güvenlik güçlerine düşünmesi gereken (Şarj, bakım vb. gibi) ekstra bir dert bırakmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda karşımıza bundan önce çıkan iskelet daha gündelik bir seçenek olan Hypershell Omega olmuştu. Birçok benzerinden çok daha kompakt bir yapıda olan Omega, direkt olarak bel ile diz arasına takılarak taşıdığı motorlar üzerinden destek sağlıyor ve sporcular başta olmak üzere birçok kişiye hitap ediyor.

Firmanın özellikle sık sık araziye çıkan kişilere odakladığı ürün, Hypershell’in açıklamasına göre tek tuşla giyen kişiye bir beygir güç katabiliyor. Toplam ağırlığı sadece 2 kg olan ürün, katlanabilir yapısı sayesinde çantada taşınabiliyor. 30 kg’a kadar ağırlığı giyen kişinin üzerinden alabilen model, 20 km/s hıza kadar destek veriyor ve yerleşik batarya paketi ile 25 km’lik bir destek menzili açıklanıyor.

Hypershell Omega, yapılan açıklamaya göre pürüzsüz ve belirli bir seviyeye kadar sınırsız hareket imkânı için birisi aktif olmak üzere sekiz pasif yapılı eklem noktasına sahip. Torku, konumu ve kuvveti izlemek için yerleşik sensörlerini kullanan dış iskelet, bacak hareketini izliyor ve konumlandırılan iki işlemci aracılığıyla milisaniyeler içinde gerekli desteği düzgün şekilde sağlayabiliyor.

Bu dış iskelet modeli bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı