reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone X graykey

iOS 12 ile iPhone kıran cihazı “saf dışı eden” Apple’a kötü haber

Apple‘ın iOS 11 işletim sistemi ve iPhone modellerinin şifresini kırabilen GrayKey isimli bir cihaz bulunuyor. Apple’ın iOS 12‘ye koyacağı bir özellikle kullanılmaz hale geleceği konuşulan ürün, kolay kolay tarih olmayacak gibi duruyor.

Dün de gündeme gelen GrayKey, hatırlamak adına önünde iki tane Lightning portu yer alan ufak bir kutu. Aynı anda iki adet iPhone bağlanabilen cihaz, telefonların şifresini bir kaç saat içerisinde çıkartabiliyor. Bu yapısıyla özellikle güvenlik güçleri arasında çok popüler olan cihaz, iOS 12’ye eklenen bir güvenlik özelliği ile kullanılmaz hale gelecek deniyordu. Ayarlar içerisine konulan ve yerleşik olarak açık gelen bu özellik, cihazın kilidi bir saatten uzun süre açılmazsa USB erişimini kesiyor. Bu özellik sayesinde güvenlik güçlerinin ya da hackerların iPhone’ların şifresini bulmak için sadece bir saati kalıyor. Bunun da mevcut şartlarda yeterli gelmeyeceği biliniyor. Ancak bugün bir açıklama yapan cihazın arkasındaki isim Grayshift, Apple’ın yeni güvenliği özelliğini çoktan alt ettiklerini belirtiyor. Bundan çok emin konuşan şirket, şimdilik iOS 12 Beta 1 üzerinde çalışıyor ancak tam sürümde de bir şey değişmeyeceği iddia ediliyor. iPhone’un şifresini nasıl kırdığını veya yeni USB korumasını nasıl geçtiğini elbette açıklamayan firma, teknolojisinin geleceğe dönük olduğunu belirtiyor. Burada Apple’ın eli kolu bağlanmış gibi dururken, yeni haber en çok güvenlik güçlerini mutlu ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güvenlik güçleri iPhone’ları kırarak içerisine bakmak istiyor

Bunun cinayet ya da vb durumda ellerine gelen telefonları açıp incelemek istedikleri için yapan güvenlik güçleri, bu tarz cihazlara Apple arka kapı koymayı reddettiği için yöneliyor. Ancak bu arka kapıya hiç gerek yok gibi görünüyor.

İlgili Video

iPhone X için ilginç reklam filmi