reklamı kapat

POPÜLER

İddianın merkezi Almanya; Mercedes, 600.000 aracını geri çağırabilir!

28 Mayıs 2018

Almanya merkezli üreticilerin bir türlü gündemlerinden düşüremediği emisyon sıkıntılarının yeni bir boyutu ile bu kez Mercedes cephesi karşı karşıya.

Bir süredir Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında emisyon hilesi suçlamasıyla karşı karşıya olan Mercedes‘in, Volkswagen ile benzer şekilde test sonuçlarını yanıltma odaklı bir cihaz kullandığı iddia ediliyordu. Markanın popüler VAN modeli Vito‘nun baz alındığı araştırmalar sonucunda, Renault tabanlı olarak modellerde yer verilen 1,6 litre hacimli dizel motorun kullanıldığı yaklaşık 1.000 adet aracın geri çağırılmasına hükmedildi. Kararın tebliğ edilmesiyle birlikte yerel sürecin sonlandığı düşünülürken, ortaya çıkan yeni detaylar boyutun ciddi rakamlara ulaşabileceğine işaret ediyor. Bu kez C-Serisi ve G-Serisi‘nin merkeze alındığı değerlendirme sonunda rakamlar 600.000 adet gibi korkutucu seviyelere ulaşabilir.

Önemli isimler bir araya geliyor

Almanya’nın önemli kaynaklarından Der Spiegel‘in gündeme taşıdığı ve dış basında büyük yankı bulan araştırmanın ortaya koyduğu iddiada, Vito’da kullanılan yanıltıcı cihazın benzer şekilde C-Serisi versiyonları ve G-Serisi’nde kullanıldığını işaret ediyor. Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer’in konuyla ilgili Daimler İcra Kurulu Başkanı Dieter Zetsche ile görüşeceği ve konuyla ilgili süreci ilk ağızdan duymak istediği de kaynaklardan gelen bilgiler arasında yer alıyor. Eğer yapılan ikincil denetimlerin ardından bakanlık Vito’da olduğu gibi benzer bir geri çağırma hükmü verirse, Mercedes’i milyon dolarla nitelendirebileceğimiz zararlı günler bekliyor olacak.

İLGİLİ HABERLER