reklamı kapat

POPÜLER

Jeff Bezos Blue Origin

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’dan dikkat çeken uzay hedefleri

Amazon CEO’su Jeff Bezos, biliyorsunuz Blue Origin isimli bir uzay şirketine sahip. Bu şirketle uzay turizmi yapmak isteyen dünyanın en zengin insanı, bu alanın geleceğini çok daha kapsamlı görüyor.

Jeff Bezos, insanoğlunu yeniden Ay’a götürmek isteyen kişiler arasında yer alıyor. Bunun başaracak hem maddi gücü hem de uzay teknolojisi bulunan CEO, süreci sadece bununla da bırakmak istemiyor. GeekWire’a konuşan Bezos, ilk olarak Blue Origin‘in NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ile çalışmasını istiyor. Bu ortaklık ile Ay yüzeyinde kalıcı bir yerleşim alanı yani koloni oluşturmayı isteyen ünlü isim, bunun için Blue Moon isimli bir araç üzerinde de çalışıyor. 2020 ortalarında Ay yüzeyinde yaşamanın çalışmalarına başlayacak Blue Origin, Bezos’un kararlı yapısıyla bir hayali gerçeğe dönüştürecek gibi duruyor. Bu arada Jeff Bezos uzaya ticari olarak da yaklaşıyor. Çok uzun vadeli bir hayal kuran isim, Dünya üzerindeki ağır sanayinin uzaya taşınacağını öngörüyor. Dünya’da sadece hafif sanayi ile yaşamsal alanların kalacağını belirten CEO, insanların Ay ve asteroitler üzerindeki fabrikalarda çalışacağı fütüristik bir geleceği hayal ediyor. SpaceX ile Elon Musk kendisine Mars’ı hedef koyarken, Bezos Blue Origin ile Ay’a gözünü dikmiş gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Blue Origin insanlı denemelere hazırlanıyor

SpaceX‘den farklı olarak en büyük amaçları arasında uzay turizmi yer alan Blue Origin, bu konuya büyük önem veriyor. Bunun için New Shepard roket modeli ve yolcuları taşıyacak Crew Capsule 2.0 üzerinde çalışan firma, ilk insanlı denemeyi ise 2018’de yapmak istiyor. Geliştirilen kapsül içerisinde altı turistin taşınabileceği belirtilirken, üst noktada yolcuların koltuklarında kalkıp yerçekimsiz ortamı deneyimleyebileceği söyleniyor. Çok geniş pencereleri bulunan Crew Capsule 2.0, 100 km (Karman Line) yukarıdan dünyaya harika bir bakış attırmaya hazırlanıyor. Ayrıca SpaceX ile büyük havacılık firması Boeing‘de 2018’de insanlı uzay denemeleri yapmak istiyor. İnsanları dünya dışarısına çıkartan ilk özel uzay şirketi olma yarışı ciddi şekilde sürüyor.

İlgili Video

Şirketin yaptığı son denemede çekilen görüntüler