reklamı kapat

POPÜLER

Blue Moon Amazon Blue Origin Jeff Bezos uzay aracı Ay
Blue Moon Amazon Blue Origin Jeff Bezos uzay aracı Ay

Dünyanın en zengin insanından uzay aracı: Blue Moon [Video]

Dünyanın en zengin insanı olan Amazon’un sahibi Jeff Bezos, uzay şirketi Blue Origin ile önemli bir duyuru yaptı. Uzay aracı Blue Moon görücüye çıktı.

Sayılı özel uzay şirketleri arasında yer alan Blue Origin, Jeff Bezos’un sağladığı büyük maddi destek ile sessiz sedasız alanında ilerlemeye devam ediyor. Daha çok New Shepard isimli yeniden kullanılabilir roket modeli ve uzaya insan taşıma amaçlı Crew Capsule ile gündemde gelen firma, bu sefer Blue Moon ile karşımıza çıktı. Blue Moon, adında da geçtiği üzere bir Ay’a yolculuk için geliştirilmiş bir uzay aracı. Düzenlenen etkinlik kapsamında “maketi” sergilenen araç, Ay’a bilimsel malzeme ve  insan götürmeye odaklanıyor. Bu aracın tasarımı üzerinde son üç yıldır çalışıldığını belirten Jeff Bezos, araç hakkında bazı bilgiler de veriyor. Buna göre Blue Moon, uzayda otonom olarak yol alabiliyor. 6.5 metrik ton taşıma kapasitesi bulunan araç, bünyesinde Ay yüzeyinde gezecek dört adet araç barındırabiliyor. Ay’a yeniden gidelim ve bu sefer orada kalalım diye Amazon CEO’su, yeni araç hakkında gerçekten çok heyecanlı görünüyor. Firmanın aynı etkinlikte tanıttığı yeni BE-7 isimli roket motorundan güç alacak Blue Moon, Amerika’lıları 2024 itibariyle yeniden Ay yüzeyine götürecek araç olarak lanse ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Blue Origin imzalı Blue Moon uzay aracı, gelecek için çok önemli görünüyor

Özel uzay şirketleri arasında bir roketi dikey olarak indirmeyi başaran ilk firmalardan olan Blue Origin, geliştirdiği roketler ile gerçek uzay turizmine başlamak istiyor. Bunun için birçok Crew Capsule denemesi gerçekleştiren firma, zengin insanların yer çekimsiz ortam deneyimini tatmasını sağlamak için uğraşıyor. Uzay konusunda yapılan her çalışma heyecan verirken, Elon Musk ve SpaceX ise insanoğlunu Ay değil Mars’a götürmek istiyor.