reklamı kapat

POPÜLER

Blue Origin Crew Capsule 2.0 uzay yolculuğu

Jeff Bezos’un şirketi uzay yolculuğu için bilet satışına başlıyor

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos‘un uzay şirketi Blue Origin, uzay turizmini başlatmak için uzay yolculuğu odağında sağlam adımlar atıyor.

SpaceX‘den farklı olarak en büyük amaçları arasında uzay turizmi yer alan Blue Origin, bu konuda en gerçekçi hamlelerden birisini gerçeğe dönüştürdü.

Aktarıldığı kadarıyla şirket uzay yolculuğu için bugün bilet satışına başlıyor. Henüz bilet fiyatları açıklanmış değil. Ancak Reuters’in kaynaklarına göre biletler 200 bin ile 300 bin dolar arasında olacak.

Elbette sadece çok zengin kişilerin karşılayabileceği bu rakam, karşılığında sadece astronotların gördüğü bir manzara ve yerçekimsiz ortam deneyimi vadediyor.

İnsanları yerden 100 km yukarıya New Shepard isimli roket ve ucunda yer alan Crew Capsule 2.0 ile taşıyacak Blue Origin, her seferde altı uzay turistini taşımayı hedefliyor.

Çok geniş pencereleri bulunan Crew Capsule 2.0, geçtiğimiz dönemde çok ciddi testlerden geçmiş ve kendisini kanıtlamıştı.

Güncelleme: Firma ilk uçuşu 20 Temmuz tarihinde yapmayı planladıklarını duyurdu. Halen biletler için net bir fiyat verilmiş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Blue Origin uzay yolculuğu konusunda en önemli isimlerden olmak istiyor

Firma uzayın diğer ticari kısmında ise şimdilik öne çıkamıyor. Çünkü Blue Origin tarafından geliştirilen roket oldukça ufak ve SpaceX’inkiler gibi uydu atımında kullanılamıyor.

Blue Origin, NASA ile ortak çalışmalar içerisinde yer alıyor. Hatta Blue Origin, NASA’nın Ay’a astronot götürme projesinde de olmak istiyor. Kısa süre önce bu konuda burada okuyabileceğiniz büyük olaylar olmuştu.

İlgili Video