reklamı kapat

POPÜLER

Blue Origin

Hızla yaklaşan “uzay turizmi” için ilk bilet fiyatları belli oldu

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos‘un uzay şirketi Blue Origin, uzay turizmini başlatmak için sağlam adımlar atıyor. Peki uzay biletlerinin fiyatları ne kadar olacak? Cevap tahmin edebileceğiniz üzere oldukça yüksek.

Advertisement

SpaceX‘den farklı olarak en büyük amaçları arasında uzay turizmi yer alan Blue Origin, bu konuya büyük önem veriyor. Virgin Galactic ile beraber alana sürekli olarak yatırım yapan firma, insanoğlunun bilimsel bir amaç olmadan da uzaya taşıma niyetinde. Reuters’in kaynaklarına göreyse biletler 200 bin ile 300 bin dolar arasında olacak. Daha önceki “milyon dolarlık” tahminlere göre uygun olan fiyat, yine de akıl alıcı bir seviyede bulunuyor. Sadece çok zengin kişilerin karşılayabileceği bu rakam, karşılığında sadece astronotların gördüğü bir manzara ve yerçekimsiz ortam deneyimi vadediyor. İnsanları yerden 100 km yukarıya New Shepard isimli roket ve ucunda yer alan Crew Capsule 2.0 ile taşıyacak firma, her seferde altı uzay turistini taşımayı hedefliyor. Çok geniş pencereleri bulunan Crew Capsule 2.0, sürekli olarak test ediliyor.

Blue Origin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Blue Origin insanlı deneme planlıyor

Daha önce duyduğumuz kadarıyla şirket, insanlı denemeyi ise 2018’de yapmak istiyor. En büyük hedefleri arasında yer alan bu adım, görünüşe bakılırsa ihtimaller dahilinde bulunuyor. Bunu yapması halinde büyük bir adım atacak firma, alanın en önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Henüz uzaya insan götürmüş bir özel uzay şirketi bulunmuyor.

İlgili Video

Yapılan denemeden bir video