reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Lotus Exige Type 49

Eski güzel günlere; Lotus Exige Type 49 ve Type 79 ile şampiyon genlerini bugüne taşıyor

Goodwood Hız Festivali’nde meraklılarıyla buluşan Lotus Exige Type 49 ve Type 79, geçtiğimiz 50 yılın önemli iki karakterini yansıtıyor.

Son dönemlerde Exige üzerinden hayata geçirdiği özel versiyonlarla gündemde olan Lotus, kendi ülkesinin sınırları içerisinde gerçekleşen Goodwood Hız Festivali‘ni de boş geçmedi. Geçmişe selam gönderme konusunda bu kez hakkını Formula modellerinden yana kullanan İngiliz üretici Type 49 ve Type 79 ile Goodwood’da sahne aldı. Yarım asır öncesine uzanan zaferlerin elde edildiği yarış otomobillerinin karakterinin entegre edildiği bu iki model, otomobil tarihine ilgi duyan koleksiyoncuların kesinlikle radarına girme potansiyeline sahip. Kasım ayında tanıtımı gerçekleştirilen Exige Cup 430 modelinin üzerine inşa edildiği açıklanan modeller Hethel pistini 1 dakika 25 saniyenin altında kat edebilecek dinamizmi de beraberinde getiriyor haliyle.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik detaylar değişmedi

Dört tekerlek dünyasına ilgi duyan kişiler Lotus’un eski günlerini özleyen otomobil üreticilerinden birisi olduğunu net bir şekilde anımsayabilir. Doğrusun söylemek gerekirse bu iki modeli ilk gördüğümüz an, hafızalarımızda 60’lı yıllara dayanan başarılar ve rekabeti anımsamadan edemedik. Bunun marka tarafından “biz de özledik” demek olup olmadığını bilmiyoruz ama, geçmişe olan saygının güncel versiyonlar yansıtılması her zaman takdiri hak ediyor. Araçların teknik detaylarına baktığımızda değerlerin birebir şekilde aynı olduğunu görüyoruz. Bu da 424 beygir güç 440 Nm tork 3,3 saniyelik 0-100 ve 290 km/s’lik maksimum sürat gibi rakamların korunduğu anlamına geliyor. Kullanıcıların buradaki tercihini doğrudan karakteristik boya detayları etkileyecek. Sınırlı adette üretilecek olan Type 49 ve Tyoe 79’un sipariş süreci de başlamış durumda.