reklamı kapat

POPÜLER

Efsanelerin genlerine özel sınırlı üretim seri: Lotus Exige Cup 430 Type 25

07 Nisan 2018

Toplamda sadece 25 adet üretilecek olan Lotus Exige Cup 430 Type 25, marka kurucusu Colin Chapman başta olmak üzere tarihteki yarışçılarına selam gönderiyor.

Beklenen modelleri kadar beklenmeyen şekilde ortaya çıkarttığı özel üretim projeleriyle koleksiyonerlerin dikkatini çekmeyi başaran Lotus, yeni yılın ilk modelini fabrikasında hazırlamaya başladı. Kasım 2017‘de tanıtımını gerçekleştirdiği Exige Cup 430 üzerine geliştirdiği Type 25, toplamda üretileceği adet olan 25 ile sınırlı kelimesinin hakkını veren modellerden birisi olacak. Özelleştirme kapsamında oldukça zengin seçeneklere sahip olan araçta “Lotus Yarış Yeşili” ve “Eski İngiliz Beyazı” gibi özgün seçimler de yapmak mümkün. Gövde panelleriyle Cup 430 ile büyük oranda benzerlik taşıyan araçta, kaput, tampon, tavan gibi yerlere kullanıcı isteklerine göre çizgisel renkler de eklenebiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alıştığımız performans değerleri

Kaputunun altında baz alındığı versiyonda kullanılan motorun aynısıyla bizleri karşılayan Type 25, süperşarj destekli 3,5 litrelik V6 makinesiyle 430 beygir güç ve 440 Nm tork ile asfalta iniyor. Bu motorla 0’dan 100’e hızlanmasını 3,3 saniyede tamamlayabilen modelin maksimumda erişebildiği hız değeri ise 290 km/s olarak paylaşılıyor. Altı ileri değerli manuel şanzımanla kombin edilen aracın 220 kilogramlık yere basma kuvveti de üzerinde durulması gereken başarılı teknik detaylar arasında yer alıyor. Hethel pistini en iyi dereceyle bitirenler arasında üst sıralara yerleşen araç, 1 dakika 24,8 saniyeyi hanesine yazdırmış durumda. Exige Cup 430 Type 25’in altyapısına baktığımızda ise Nitron’n ayarlanabilir bağımsız süspansiyonlarının kullanıldığını görüyoruz. Bunun yanında dört pistonlu yarış kaliperleri, erişilen sürat değerlerinin kontrolündeki temel etmenlerden birisi olacak. İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi pazarlarsa siparişe açılacak olan Type 25, 110.000 sterlinlik başlangıç fiyatıyla alıcı bulacak. Volvo ortaklığıyla SUV projesi için de hazırlanan Lotus’un adını bu yıl çok daha fazla duyabiliriz.