reklamı kapat

POPÜLER

Lotus 3-Eleven 430

467 beygirlik güç/ağırlık oranıyla dünya devlerine meydan okuyan performans: Lotus 3-Eleven 430

Sınırlı sayıda üretileceği açıklanan Lotus 3-Eleven 430, marka tarihinin en hızlı yol otomobili rozetiyle karşımızda.

Her ne kadar Tesla çoğunluğunda olsa da elektrikli otomobillerle ilgili haberlerin içimizde yaptığı “ağırlığın” ardından, soda niteliğinde bir hafifletici etmenin karşımıza çıkmasını beklediğimiz şu günlerde bizzat ilacın kendisi ayağımıza geldi. Cenevre Otomobil Fuarı fırtınası içerisinden sıyrılarak karşımıza markasının en hızlı yol otomobili olarak çıkan Lotus 3-Eleven 430, yaratıldığı ilk günden itibaren felsefesinin hakkını sonuna kadar vermek konusundaki istikrarından vazgeçmemeye devam ediyor. Güç/ağırlık oranıyla Ferrari ve Lamborghini gibi devlere taş çıkartan üstü açık yakışıklımız, ikonik Hethel pistine de imzasını atarak sahiplerine kavuşacak.

Hafiflemede sınır nedir?

Aslında bu sınıfta yer alan üreticilerin yeni modelleri için kullandığı “En” sıfatını görmek bizler için artık rutin bir hal aldı. Lotus’u bu genelliğin içerisinden ayıran en büyük zorluk, halihazırda hafiflik konusunda limitleri belirleyen markalardan birisi olması. Ton başına 467 beygir gibi güç/ağırlık oranı bulunan 3-Eleven 430, Ferrari 488 GTB ve Lambo Huracan gibi çok daha üst sınıfta yer alan rakiplerine yakın bir grafik çiziyor. Motor bölümünde, üzerinde yapılan geliştirmenin ardından 20 beygir güç ve 31 Nm tork artışı elde edilmiş 3,5 litrelik süperşarjlı makinenin kullanıldığı araçta toplam değerler 430 beygir-440 Nm tork şeklinde. Arka tekerleklerden altı ileri manuel şanzımanla yere aktarılan bu gücün, en önemli yardımcısı hiç şüphesiz Torsen diferansiyel kilidi olacak.

Lotus’un, en karakteristik farkını yarattığı şasi bölümünde karbon fiber alaşımdan faydalandığı 3-Eleven 430’un toplam ağırlığı sadece 925 kilogram olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu parçalara tamamı bağımsız süspansiyon geometrisi ve Eibach anti-roll çubuğu eklendiğinde, araç 0’dan 100’e hızlanmasını 3,1 saniyede tamamlayabilir hale geliyor. 3-Eleven 430 ile maksimum 290 km/s‘lik hızlara erişebilecek olan kullanıcıları, bu seviyede 265 kilogram gibi bir yere basma kuvveti bekliyor ki bu da 1,5g gibi bir değere denk geliyor. Toplamda sadece 20 örneği üretilecek olan Lotus 3-Eleven 430, standart versiyondan 18.000 sterlin daha fazla olacak. Bu da 102.000 sterlin civarında bir etiket fiyatı anlamına geliyor.