reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Lotus Final Edition

Lotus cephesinde bir dönemin sonu; işte son serileriyle Exige ve Elise

Tamamen yenilenecek ürün gamı öncesinde Exige ve Elise için Lotus cephesinden Final Edition rozetli son versiyonlar geldi.

Advertisement

Volvo’nun da içerisinde bulunduğu Geely grubuna bağlı olarak yola devam eden Lotus, içerisinde bulunduğu sınıfta uzun süredir beklenen radikal değişimin eşiğinde. Evija ile, ilk elektrikli süper otomobilini karşımıza çıkartan marka, halihazırda satışta olan tüm modellerine veda edeceğini kısa süre önce açıklamıştı. Elise, Evora ve Exige’in yerini alacak tamamen yeni isimler öncesinde beklenildiği gibi araçların son serileri için özel versiyonlar duyuruldu. Final Editions rozeti altında satışa sunulacak olan modeller beş farklı versiyon üzerine şekilleniyor.

Lotus Exige ve Elise Final Edition modellerinden öne çıkanlar

Elise ve Exige için açıklanan Final Edition versiyonlarının iki tanesi Elise, üç tanesi ise Exige için hayata geçirilecek. Özel renk seçenekleri ve jant seti gibi parçalar bu modellerde temel farkları oluşturacak. Bu n oktada ailenin giriş seviyesinde bizleri Elise Sport 240 karşılıyor. Daha önceden olduğu gibi Toyota’nın 1,8 litrelik motorunun konumlandırıldığı araç 240 beygir güç ve 244 Nm torka sahip. Yapılan ufak geliştirmeler sayesinde aracın 0-100 değeri de 4,1 saniye olarak paylaşılıyor. Standart versiyonlara göre gövde panellerine dahil edilen karbon parçalarla aracın toplamda ağırlığının 922 kilogramdan 898 kilograma çekişmiş olması da dikkat çekiyor. Elise’in ikinci versiyonu olan Cup 250 Final Edition’da ise daha agresif bir gövde modifikasyonu karşımıza çıkıyor. Altyapıda Bilstein süspansiyonlarla desteklenen bu parçalar sayesinde araç 248 km/s’lik maksimum süratinde 155 kilogramlık yere basma kuvveti üretiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Exige ise Sport 390, Sport 420 ve Cup 430 serileriden oluşuyor. Süperşarj destekli 3,5 litrelik V6 motorun konumlandırıldığı ailenin giriş seviyesi 397 beygirle geliyor. 47 beygirlik iyileştirmeyi beraberinde getiren bu değerler, 1.138 kilogramlık ağırşık, 3,7 saniyelik 0-100 ve 276 km/s’lik maksimum sürat ile tamamlanıyor. Zirvede yer alan Cup 430 Final Edition il birlikte gücün 430 beygire çıktığını görüyoruz. Yine daha agresif gövde kitini de beraberinde getiren Cup, 280 km/s maksimum süratinde 171 kilogramlık yere basma kuvveti üretiyor. Dışarıda da olduğu gibi içerisinde de bolca karbon fiber malzemenin kullanıldığı modellerde titanyum egzoz sistemi de öne çıkacak parçalar arasında.

İlginizi çekebilir

700 km menzil, 1.500 Nm tork; Bentley EXP 100 GT nefes kesen detaylarıyla tanıtıldı