reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple klavye patent

Apple, klavyeler için benzersiz bir özellik geliştiriyor

Teknoloji devi Apple aldığı patentler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Son dönemde özellikle klavyeler üzerine odaklanan firma, alıştığımız yapıyı değiştirmekte ya da geliştirmekte oldukça kararlı görünüyor.

Advertisement

Patentler şirketlerin geleceği ve sunacakları için büyük önem arz ediyor. Bu açıdan yakından takip edilen bu resmi dokümanlar, gerçekten ilginç yapıları gözler önüne seriyor. İşte bunlardan bir tanesine daha imza atan Apple, bu sefer klavyelerin üstünü dokunmatik hale getirmek istiyor. Şimdilik “hibrit klavye” olarak isimlendirilen bu yapı, tuşların üzerine dokunmatik hassasiyeti ekliyor. Bu sayede kişilerin harici bir “touchpad / trackpad” ihtiyacı duymayacağı belirtiliyor. Kontrolü kolaylaştırmak adına tuşların arasındaki boşluğu minimum seviyeye getireceği belirtilen şirket, mevcut yapıya çağ atlatmak istiyor gibi duruyor. Düşünüldüğü zaman güzel duran altyapı, alıştıktan sonra bilgisayar kontrol etmeyi çok hızlandırabilir gibi duruyor. Fareyi klavye üzerinden kontrol etme fikri kulağa gerçekten hoş geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, klavyelerin en büyük sorununa da çare arıyor

Bilgisayar başında bir şeyler yemeği de çok sevdiğimiz için klavyeler sık sık kirleniyor. İşte bunu çözmek isteyen şirket, aldığı patent ile üzerine dökülen yiyecek kırıntılarından etkilenmeyen tuşları karşımıza çıkartıyor. Tuşların arasına sıkışan kırıntılar ya da diğer kirler, tuşların takılmasına ve tam olarak çalışmamasına neden olabiliyor. Şirket bu durumu iki şekilde çözmeyi hedefliyor. İlkinde tuşların içerisine kırıntıların gireceği yerleri kapatmak olarak görünüyor. Ancak bu hareketli yapıda biraz zor görünüyor. İkinci yolda ise her tuşun altında ufak bir hava sisteminin eklenmesi amaçlanıyor. Buna göre her tuşa basıldığı zaman ufak bir havanın oluşması ve bunun da biriken kirleri boşluklardan dışarı atması hedefleniyor.

İlgili video

Çok ince tuşlara sahip yeni Apple MacBook Pro