reklamı kapat

POPÜLER

Apple patent
Apple patent
Apple patent

Apple, MacBook’ları baştan aşağıya değiştirecek bir plan içerisinde

Teknoloji devi Apple aldığı patentler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Biliyorsunuz bu patentler gelecek için büyük ipuçları veriyor. Bu sefer ise karşımıza MacBook dizüstü bilgisayarlar için alınmış bir tasarım bulunuyor.

Yeni MacBook Pro‘ların üst modellerinde biliyorsunuz Touch Bar adı verilen bir OLED ekran yer alıyor. Klavyenin üzerine konumlandırılan bu dokunmatik ve renkli ekran, birçok özelliğe hızlı erişim sağlanmasına imkan tanıyor. Ancak görünüşe bakılırsa bu bir başlangıç denemesini oluşturuyor. Şirketin altığı yeni patent tüm klavyenin yerini alan bir OLED ekranı karşımıza çıkartıyor. Daha önce bazı firmaların denediği bu konsept üzerinde çalışmalar yapan Apple, süreçte ciddi görünüyor. Gerçeğe dönüşmesi halinde iki ekranı tek bir gövde içerisinde birleştirecek bu bilgisayar, gerçekten ilginç görünüyor. Klavyenin yerini alacak bir OLED ekran elbette büyük imkanların da kapısı aralıyor. Örneğin burada Apple Pencil ile çizim yapılabileceği tahmin ediliyor. Tasarımcıların hayran kalacağını düşündüğümüz bu sanal klavye altyapısı, patent detaylarında bir aksesuar olarak da geçiyor. Yani şirketin iPad Pro’lar için OLED ekranlı bir harici klavye satabileceği de söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple

Lenovo Yoga Book

Apple’ın düşündüğü sanal klavye yeni bir şey değil

Sanal klavyeye sahip Lenovo’nun oluşturduğu bir çok model bulunuyor. Ancak biliyorsunuz bu modeller son kullanıcı arasında yaygınlaşmıyor. Yıllar geçmesine rağmen fiziksel klavye ile farenin yerini bilgisayar dünyasında alabilen bir girdi cihazı bulunmuyor. Apple’ın bunu en iyi şekilde yapacağı düşünülüyor ancak sistemin en az 5-6 yıl daha karşımıza çıkması pek beklenmiyor.