reklamı kapat

POPÜLER

Roborace Robocar Goodwood

Sürücüsüz yarış aracı Robocar’ın “Goodwood” turuna konuk olun [Video]

Tesla, Ford, Mercedes, BMW ve Google, Uber, Apple gibi birçok firma otonom yani sürücüsüz otomobiller geliştiriyor. Fütüristik tasarımlı Robocar ise karşımıza otonom yarış dünyasında çıkıyor. İşte bu ilginç araçla beraber Goodwood‘da bir tur atmaya hazır mısınız?

Robocar, dünyanın ilk sürücüsüz yarış otomobillerine sahne olacak Roborace yarış serisinin merkezinde yer alıyor. Uzun zamandır testleri yapılan araç, görebileceğiniz üzere sürücüsüz yarışlar için tasarlanıyor. Her takımın kendi yarış stratejilerine göre geliştireceği yapay zekaları ve farklı algoritmalarıyla piste çıkacağı yarışlar, saniyede 24 trilyon bilgi işleyebilen beyin mekanizmasının yer aldığı Robocar modelleriyle oldukça heyecanlı olacak izlenimi yaratıyor. İşte bu araç en son Goodwood festivali kapsamında karşımıza çıktı. Yaklaşık 2 km uzunluğundaki tırmanma yarışına giren araç, gerçekten hayranlık uyandıran bir performans ortaya koydu. Normalde bir insanın içine girmediği araç, burada izleyebileceğiniz 360 derece video ile bunu şimdiden kişilere sunuyor. Ayrıca sayfanın üzerinde dışarıdan yapılmış çekim de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Roborace Robocar Goodwood

Roborace’in temelindeki Robocar’ın performans detaylarına bakarsak

1.350 kg ağırlığında olan araç, bünyesinde dört adet 135 kW elektrik motoru barındırıyor. Bu sayede toplam 500 beygir güç sunan otonom yarış aracı, bünyesinde LiDAR, ultrasonik sensörler, kameralar, radar ve GPS barındırıyor. Her şeyin “Nvidia Drive” teknolojisine sahip dahili sistem üzerine kurulduğu Robocar, turu tamamlayan ilk otonom araç olarak Goodwood‘da bir tarih yazmış durumda.