reklamı kapat

POPÜLER

Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL)

Sürücüsüz araçların mücadele ettiği Abu Dabi Otonom Yarış Ligi başladı [Video]

Sürücüsüz araçların mücadele ettiği “Abu Dabi Otonom Yarış Ligi” başladı. İlk yarış direkt olrak Yas Marina pistinde yapıldı.

Abu Dabi Otonom Yarış Ligi / The Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL) temelinde ilk yarış 27 Nisan tarihinde meşhur Yas Marina pistinde düzenlendi ve canlı olarak yayınlandı. Yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz yarış, elbette gerçek yarışlar kadar eğlenceli olmadı ancak bir uzak gelecek gösterimi yapıldı. İlk yarış kapsamında elbette her şey mükemmel gitmedi. Bir anda pistin ortasında duran, spin atan ve hatta kendisini durduk yere duvara vuran araçlar oldu. Yarışta Dallara üretimi bir şase üzerine kurulan ve 2.0-litrelik Honda imzalı motorlarıyla 550 beygirlik güç getiren altı vitesli Formula tipi araçlara yer verildi ve EVA24 isimli bu araçlar, Birleşik Arap Emirlikleri , Çin, Almanya, Macaristan, İtalya, Singapur, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli takımlar tarafından yönetildi. Sürücüye oturacak yerin bulunamadığı A2RL araçları, kameralar, işlem birimleri ve sensörler dahil olmak üzere çok sayıda teknolojik donanım taşıyor. Sürücüsüz yarış araçlarında mücadele tam olarak burada dönüyor, araçtaki donanımları en iyi şekilde kullanarak yüksek hızda stabil olarak yol alan takım zaferi önde tamamlıyor. Sadece sekiz turluk ilk yarış özelinde zaferi alan takım ise hemen aşağıda da görebileceğiniz üzere “TUM” oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

A2RL bu alanda bir ilke ise imza atmıyor. Çünkü geçtiğimiz yıllarda karşımıza dünyanın ilk sürücüsüz otomobil yarış serisi Roborace çıkmıştı. Bu seferi kısaca hatırlamak adına İspanya’da yer alan Monteblanco pistinde başlamıştı. Season Alpha adı verilen ilk sezonda iki farklı takım bulunuyordu. Bu takımlar Team Arrival ile Technical University of Munich ve serinin merkezinde Robocar isimli sürücüsüz araçlar yer alıyordu. Her takımın kendi yarış stratejilerine göre geliştireceği yapay zekaları ve farklı algoritmalarıyla piste çıktığı yarışlarda kullanılan bu araçlarda, saniyede 24 trilyon bilgi işleyebilen bilgisayar sistemleri bulunuyordu.

Tamamen elektrikli olan ve 402 beygir güç üreten otonom yarış araçları, bünyelerinde birçok sensör ve kamera barındırıyordu. Burada beş adet LIDAR, iki RADAR, 18 ultrasonik sensör, GNSS uydu konumlandırma sistemi, altı kamera ve iki optik hız sensörü direkt olarak Nvidia Drive PX2 merkezi işlem birimine bağlanıyordu. Hatta Season Alpha’da komik bir kaza da yaşanmış ve bu durum gündemde çok ses getirmişti. Aşağıdaki videoda da izleyebileceğiniz olayda bir araç daha yarış başlamadan bir anda kalkış yapmış ve kendisini duvara vurmuştu. Bu araç uzaktan yönetilmediğinden kazanın tek suçlusu bir sistem arızası olmuş, bu kazanın en kötü yanı ise seri için ilk defa Twitch üzerinden yapılan yayında meydana gelmiş olmasıydı.

Abu Dabi Otonom Yarış Ligi yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X