reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı sürücüsüz otomobil modeli

Dünyanın en hızlı sürücüsüz otomobil modeli belli oldu [Video]

Kısa süre önce başlayan Roborace yarış serisinin merkezinde yer alan Robocar, Guinness Dünya Rekoru kırdı. Dünyanın en hızlı sürücüsüz otomobil modeli belli oldu.

Dünyanın ilk sürücüsüz otomobil yarış serisi Roborace, hatırlarsınız geçtiğimiz ay İspanya’da yer alan Monteblanco pistinde başladı. Season Alpha adı verilen ilk sezonda sadece Team Arrival ve Technical University of Munich takımları mücadele ediyor. İşte bu yarış turnuvasının her şeyi olan otomobil modeli Robocar, kısa süre önce Guinness Dünya Rekoru kırdı. Yapılan denemede tan 282 km/s hıza çıkan araç, bu sayede resmi olarak dünyanın en hızlı sürücüsüz otomobili oldu. Elvington Airfield kapsamında yapılan denemede 300 km/s hıza ciddi şekilde yaklaşan araç, kendisini yani performansını kanıtlamış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyanın en hızlı sürücüsüz otomobil modeli
Dünyanın en hızlı sürücüsüz otomobil modeli
Dünyanın en hızlı sürücüsüz otomobil modeli

Dünyanın en hızlı sürücüsüz otomobil modeli Robocar hakkında neler biliyoruz?

Tamamen elektrikli olan ve 402 beygir güç üreten otonom yarış aracı, bünyesinde birçok sensör ve kamera barındırıyor. Burada beş adet LIDAR, iki RADAR, 18 ultrasonik sensör, GNSS uydu konumlandırma sistemi, altı kamera ve iki optik hız sensörü direkt olarak saniyede 24 trilyon bilgi işleyebilen Nvidia Drive PX2 merkezi işlem birimine bağlanıyor. Her takımın kendi yarış stratejilerine göre geliştireceği yapay zekaları ve farklı algoritmalarıyla piste çıkacağı yarışlarda kullanılan bu araç, adeta gelecekte yer alıyor.

İlgili video