reklamı kapat

POPÜLER

Roborace sürücüsüz otomobil

Sürücüsüz yarış serisi Roborace’den gelen gülümseten kaza [İzle]

Birçok firma sürücüsüz otomobil sistemleri geliştiriyor. Roborace ise süreci pistlere taşıyor. Roborace’i şimdi ise bir kaza gündeme getiriyor.

Dünyanın ilk sürücüsüz otomobil yarış serisi Roborace, hatırlarsınız uzun süre önce İspanya’da yer alan Monteblanco pistinde başladı. Season Alpha adı verilen ilk sezonda hatırlamak adına iki farklı takım bulunuyor. Bu takımlar Team Arrival ile Technical University of Munich ve serinin merkezinde Robocar isimli sürücüsüz araçlar yer alıyor. Bir yıldan uzun süredir testleri yapılan bu araçlar, kesinlikle bir oyuncak değil. Her takımın kendi yarış stratejilerine göre geliştireceği yapay zekaları ve farklı algoritmalarıyla piste çıkacağı yarışlarda kullanılan bu araçlarda, saniyede 24 trilyon bilgi işleyebilen bilgisayar sistemleri yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tamamen elektrikli olan ve 402 beygir güç üreten otonom yarış araçları, bünyelerinde birçok sensör ve kamera barındırıyor. Burada beş adet LIDAR, iki RADAR, 18 ultrasonik sensör, GNSS uydu konumlandırma sistemi, altı kamera ve iki optik hız sensörü direkt olarak Nvidia Drive PX2 merkezi işlem birimine bağlanıyor.

Sürücüsüz otomobil yarış serisi Roborace bir kaza ile gündemde

Şimdilik deneme sezonu olarak geçen Season Alpha’da yaşanan bu kaza, gülümsetiyor çünkü yukarıdaki videoda da izleyebileceğiniz üzere araç daha yarış başlamadan bir anda kalkış yapıyor ve kendisini duvara vuruyor. Süreçte hiçbir insan olmadığı için elbette kimse bu kazada yaralanmıyor. Hız düşük olduğundan araçta da büyük bir hasar olmuyor.

Ancak aracın kendisin, bu şekilde duvara vurması fazlasıyla ses getirmiş durumda. Bu araç uzaktan yönetilmediğinden kazanın tek suçlusu bir sistem arızası oluyor. Bu kazanın en kötü yanı ise yarış için ilk defa Twitch üzerinden yapılan yayında meydana gelmiş olması.