reklamı kapat

POPÜLER

Samsung SmartThings Find

Samsung SmartThings Find ile kayıp Galaxy cihazları bulmak kolaylaşıyor [Video]

Samsung SmartThings uygulaması yapılan güncelleme ile çok faydalı SmartThings Find özelliğine kavuştu. Bu özellik kayıp cihazlara odaklanıyor.

Tanıtım videosunu yukarıda izleyebileceğiniz Samsung SmartThings Find, kişilerin kayıp Galaxy cihazlarını bulmasını hiç olmadığı kadar kolay hale getiriyor. Samsung tarafından bugün duyurulan özellik, aktarıldığı kadarıyla Android 8 ve üstü tüm Galaxy telefonlar, Tizen 5.5 üstü kullanan Galaxy Watch akıllı saatler ve Samsung Galaxy Buds Plus ve Buds Live ile çalışıyor. Bu özellik telefon tarafında özellikle Galaxy Note 20 Ultra ve Galaxy Z Fold 2 için önem arz ediyor. Çünkü bu telefonlarda Ultra Geniş Bant UWB özelliği yer alıyor. Yeni nesil iPhone’larda da yer alan UWB, konum belirleme noktasında Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İç mekanda yaklaşık 5 metrelik konum belirleme sürecini 5-10 cm seviyesine çektiği belirtilen teknoloji, iki cihazlar arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçüyor ve böylece çok hassas konum belirleme gerçekleştirebiliyor. Bu teknolojiyle Samsung SmartThings Find kullanılarak özellikle Galaxy Note 20 Ultra ve Galaxy Z Fold 2’nin yeri çok hassas şekilde belirlenebiliyor. Global olarak kullanıma açıldığı aktarılan özellik, konumlandırma konusunda aynı zamanda Bluetooth LE’den de yararlanıyor. Özellikle AR (Artırılmış Gerçeklik) temelli görselleştirme de kullanılıyor ve süreç çevrimdışı olan cihazlarda da çalışıyor. Sistemi tanıtım videosu sayfanın üstünde yer alıyor.

Samsung, SmartThings öncesinde kayıp cihazlar için Find My Mobile uygulamasını da güncelledi

Samsung’un Find My Mobile uygulaması kısa süre önce ABD dışında da aktif edildi. Yapılan son güncelleme ile hemen herkese gelen yeni özellik, Wi-Fi ya da mobil bağlantı olmadan da kayıp telefonların bulunmasına imkan tanıyor. Peki Apple’ın da sunduğu bu özellik aramayı tam olarak nasıl yapıyor? Burada çevredeki diğer Samsung telefona sahip kullanıcılardan yararlanılıyor.

Bluetooth üzerinden yakındaki diğer Galaxy cihazları tarayan telefonlar, bir eşleşme bulduğu zaman kullanıcıya konum konusunda anlık olarak haber verebiliyor. Bu da gerçekten çok güzel görünüyor. Kullanıcıların manuel olarak açmasını gerektiren özellik, kayıp telefona bağlı saat ve kulaklıkların da bulunmasına imkan tanıyor.