reklamı kapat

POPÜLER

Bugatti Chiron

Bugatti Chiron için yok artık dedirten 490 km/s açıklaması!

Dünyanın en pahalı, en kışkırtıcı ve güçlü otomobil modellerinden Bugatti Chiron, kısa süre önce nefes kesen bir hız rekoru kırmıştı. İşte bu konuda ilginç bir detay ortaya çıktı.

Bugatti Chiron, geçtiğimiz gün yapılan denemede tam 304.773 mph (490 km/s) hıza ulaşmayı başardı. Bunun üretim modelleri arasında büyük bir dünya rekoru olduğunu paylaşan firma, daha da ileriye gidebileceklerini söylüyor. Evet doğru okuyorsunuz otomobil yapılan denemede daha da yüksek hıza ulaşabilirmiş. Firma yaptığı açıklamada aracın 514 km/s hıza çıkabileceğini ancak “güvenlik nedeniyle” bunu denemediklerini aktarıyor. Gerçekten nefes kesen açıklamalar ve paylaşımlar yapan firma, 490 km/s üstüne hiçbir zaman geçmeyecek gibi görünüyor. Çünkü yine yetkililere göre bir daha buna benzer hız denemesi yapılmayacak. Şirket üst sınırı kimsenin kıramayacağı şekilde belirlediğine inanıyor gibi duruyor.

Bugatti Chiron hayalleri süsleyen bir otomobil

8 litre hacme sahip dört turboşarj destekli on altı silindirli motoruyla 1.500 beygir güce ve 1.600 Nm torka sahip olan Bugatti Chiron, yukarıdakine ek olarak hatırlarsınız daha önce de ciddi bir rekor kırmıştı. Yapılan bir denemede 0’dan 400’e hızlanmasını 32,6 saniyede tamamlayan Chiron, 400 km/s hızdan durma noktasına 9,36 saniyede gelmiş ve tüm bu 0-400-0‘lık işlemi sadece 42 saniyede ve 3.112 metrede tamamlamayı başarmıştı. 3 milyondan pahalıya satılan otomobil, gerçekten alandaki limitleri gözler önüne seriyor.

İlgili Video