reklamı kapat

POPÜLER

Bugatti Chiron

500 km/s hıza bir kala; Bugatti Chiron’dan nefes kesen dünya hız rekoru [Video]

Dünyanın en pahalı, en kışkırtıcı ve güçlü otomobil modellerinden Bugatti Chiron, kısa süre önce nefes kesen bir hız rekoru kırdı.

3 milyon doları geçen satış fiyatıyla otomobil dünyasını en özel modelleri arasında başı çeken Bugatti Chiron, kısa süre önce yapılan denemede tam 304.773 mph (490.484 km/s) hıza ulaşmayı başardı. Bunun üretim modelleri arasında büyük bir dünya rekoru olduğunu paylaşan firma, sınırlarını sonuna kadar zorlamış durumda. 8 litre hacme sahip dört turboşarj destekli on altı silindirli motoruyla 1.500 beygir güce ve 1.600 Nm torka sahip olan Bugatti Chiron, daha önce de ciddi bir rekor kırmıştı. Yapılan bir denemede 0’dan 400’e hızlanmasını 32,6 saniyede tamamlayan Chiron, 400 km/s hızdan durma noktasına 9,36 saniyede gelmiş ve tüm bu 0-400-0‘lık işlemi sadece 42 saniyede ve 3.112 metrede tamamlamayı başararak bu alanda dünya rekoru kırarmıştı. 490.484 km/s hıza ulaşmasıyla gerçekten tekrardan büyük ses getiren otomobil, daha ötesini de görebilir deniyor. Burada en büyük engelin lastikler olduğu belirtiliyor.

Bugatti Chiron
Bugatti Chiron
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugatti Chiron hayalleri süsleyen bir otomobil

Bu 490.484 km/s dünya rekoru Almanya’da yer alan test pistinde elde edilmiş durumda. TopGear‘ın yukarıdaki videosuyla izleyebileceğiniz süreç, alanda gelinen son noktanını ne kadar yüksek olduğunu bir kez daha karşımıza getiriyor. Bu rekor sırasında ise aracın Andy Wallace tarafından kontrol edildiği paylaşılıyor.