reklamı kapat

POPÜLER

EOS-X Space
Space Perspective uzay balonu
Space Perspective
uzay balonu

EOS-X Space de uzaya balon ile turistik gezi planlıyor

Uzay turizmi konusunda birçok firma farklı çalışmalar yapıyor. Bu konuda EOS-X Space firması da bir uzay balonu planlıyor.

Uzay turizmi artık gerçek anlamda başladı. Günümüzde ultra zengin kişiler özel uzay şirketleri sayesinde uzaya giderek yerçekimsiz ortam deneyimi elde edebiliyor. Bu alana şimdilik Virgin Galactic ve Blue Origin gibi firmalar öncülük ediyor, artık süreçte İspanya merkezli EOS-X Space firması da yer alıyor. Şirket önümüzdeki yılın üçüncü çeyreğinde Sevilla ve Abu Dabi’deki üslerden ticari uzay görevlerine başlamayı hedefliyor ve bunun için yukarıdaki galerinin başında görebileceğiniz kapsülü ve büyük balonu kullanmayı istiyor. Tek bir yolcu biletinin şu aşamada 150 bin eurodan fazla tutacağı aktarılıyor, şirket La Isla de la Cartuja’da bir SpaceHub Kompleksi kurmayı da planlıyor. EOS-X Space, geliştirilen kapsülün hayati testlerinin ise İspanya Ulusal Havacılık ve Uzay Teknolojisi Enstitüsü ile işbirliği içinde yakında gerçekleştirileceğini belirtiyor.

Bu alanı başlatacak isim ise büyük ihtimalle ilk olarak Space Perspective olacak.  Space Perspective firması, “Spaceship Neptune” olarak geçen bir uzay kapsülü ile onu yukarıya taşıyacak balon geliştiriyor ve burada konuklarına inanılmaz bir deneyim yaşatmak istiyor. Bu balon ile 100 bin feet yükseğe çıkılacağı açıklanıyor ve bu yolculuk için her bir biletin 125 bin dolar seviyede olacağı aktarılıyor.

Ultra zengin kişilere hitap edecek olan Spaceship Neptune turu, en son balon ile uzaya çıkarılacak kapsülün içini gösteren fotoğraflar ile gündeme gelmişti. En son ise ilk kapsülün inşa sürecinden yukarıdaki haleride görebileceğiniz görüntüler paylaşılmıştı. Bu gösterilen prototipin planlanan ilk testler kapsamında kullanılacağı açıklanıyor, yani daha birçok kişinin merakla beklediği ticari görevler için uzun bir süre bulunuyor.

Kapsülün bilgisayar ortamında hazırlanmış yaşam alanı fotoğrafları ise Space Perspective firmasının konuklarına sunacağı lüks ortamı ve inanılmaz Dünya manzarasını net olarak gözler önüne seriyor. İki saat çıkış ve iki saat iniş şekilde gerçekleştirileceği aktarılan turlarda, büyük pencereler ile 360 derecelik bir görüş aşısı sunulacak.

İçerisinde yiyecek ve içecek gibi ikramların olacağı görülen uzay kapsülü, firmanın açıklamasına göre WiFi bağlantı da sunacak. Sıfır emisyon ile olabilecek en iyi uzay deneyiminin anahtarı olarak görülen Spaceship Neptune, daha önce her şey yolunda giderse ancak 2024 yılında ticari hale getirilecek denilmişti ancak süreç son aşamada 2025 yılına sarkacak gibi görünüyor.

EOS-X Space yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER