reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Galactic İtalya Avrupa

Virgin Galactic aracılığıyla “uzay turizmi” çok yakınımıza geliyor

İngiliz milyarder Richard Branson‘un sahibi olduğu Virgin Galactic firması, uzay turizmini Avrupa’ya getirmek için çok önemli bir adım attı.

Virgin Galactic, biliyorsunuz SpaceShipTwo VSS Unity isimli bir uzay aracı geliştiriyor. Bu araçla uzaya turist götürmek isteyen firma, kısa süre önce Avrupa için önemli bir anlaşmaya imza attı. İki İtalyan havacılık şirketiyle (Altec ve Sitael) ortaklık kuran Virgin Galactic, İtalya’ya bir “uzay limanı” kurmak için çalışmalara başladı. Şu an denemeleri Amerika Birleşik Devletleri’nde yapan şirket, sürecin ticari ayağını Avrupa kıtasına da getirmeye kararlı görünüyor. “The Grottaglie Spaceport” adı verilen uzay limanın Taranto-Grottaglie Havaalanı’na yapılacağı belirtiliyor. Bu proje üzerinde çok uzun zamandır çalışıldığını söyleyen firma, İtalya merkezli kalkışlar için özel bir uzay aracı geliştirileceğini de belirtiyor. Bu anlaşma ile Virgin Galactic‘in Avrupa ve İtalya sınırları içerisinden uzaya insan götürecek ilk firma olacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Virgin Galactic İtalya Avrupa

Virgin Galactic’in ilk yolcularından birisi Richard Branson olacak

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıktığı kadarıyla ünlü milyarder gerçek anlamda uzaya gitmeye hazırlanıyor. BBC’ye bu konuda bir açıklama yapan ünlü isim, şirketin uzay aracıyla sadece aylar içerisinde uzaya gideceğini belirtiyor. Yani SpaceShipTwo VSS Unity‘nin ilk yolcularından olacak Branson, bunun için de kendisini fiziksel olarak hazırlıyor. Şirket yeni uzay aracı SpaceShipTwo VSS Unity ile şu an gerçekten büyük testler gerçekleştiriyor. En son yapılan denemede “ana gemi” olarak geçen dev taşıma uçağı White Knight Two ile gökyüzüne çıkartılan SpaceShipTwo VSS Unity, ikinci defa motorlarını ateşlemiş ve 30 saniyede 1.9 mach (2.328 km/s) süpersonik hıza kadar çıkış yapmayı başarmıştı. Deneme kapsamında 35 km kadar yukarıya çıkan araç, uzaya turist götürmeye başladığı zaman ise bunu 100 km seviyesine kadar yükseltecek.

İlgili Video