reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Galactic
Virgin Galactic

Virgin Galactic firmasından yeni uzay aracıyla tarihi başarı [Video]

İngiliz milyarder Richard Branson‘un sahibi olduğu Virgin Galactic firması, hatırlarsınız 2014 yılında meydana gelen kazada SpaceShipTwo isimli uzay aracını kaybetmişti. Bunun üzerine çalışmaları kesmeyen firma, kısa süre önce başarılı bir uçuş ile tarih yazdı.

2014 yılında meydana gelen kaza test uçuşunda sırasında olmuş ve maalesef bir pilot hayatını kaybetmişti. İşte bunun üzerine her şeye yeniden başlayan firma, kısa süre önce başarılı bir deneme gerçekleştirdi. Yapılan denemede dev taşıma uçağı White Knight Two ile gökyüzüne çıkartılan SpaceShipTwo VSS Unity, ilk defa motorlarını ateşledi ve 30 saniyede 1.87 mach hıza (Süpersonik) kadar çıkış yapmayı başardı. Başarılı test kapsamında 25 km yukarıya çıkan uzay aracı, daha sonra kalkışın yapıldığı Mojave çölüne sorunsuz şekilde iniş yaptı. Açıklandığı kadarıyla White Knight Two ise 30 dakika sonra sorunsuz bir inişle görevi tamamladı. Bu açıdan büyük bir adım atan Virgin Galactic, gerçek uzay turizmi için en önemli firmalardan olduğunu da kanıtladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Virgin Galactic uzaya yolcu taşımaya ne zaman başlayacak?

Richard Branson’un geçmiş bir açıklamasına göre her şey yolunda giderse 2018’in ortalarında uzay sınırına turist taşınmaya başlanacak ve ilk müşterilerden bir tanesi de Branson olacak. Açıklandığı kadarıyla SpaceShipTwo VSS Unity, 100 kilometreye yükselerek yolcularına dört dakikalık bir yer çekimsiz ortam deneyimi yaşatmayı amaçlıyor. Daha geçen yıl 700 kişinin uzay uçuşu için kayıt yaptırması ise bu alana çok büyük bir talep olduğunu gösteriyor.

Video