reklamı kapat

POPÜLER

Richard Branson Virgin Galactic
Richard Branson Virgin Galactic

SpaceShipTwo

Virgin CEO’su Richard Branson’dan şaşırtan uzay yolculuğu açıklaması

İngiliz milyarder Richard Branson, sahibi olduğu Virgin Galactic firmasıyla uzay turizmi konusunda büyük çalışmalar yapıyor. Yeni bir açıklama ise sürecin tahmin edilenden çok daha yakında olduğunu gösteriyor.

Uzaya gitmek tahmin edebileceğiniz üzere hiç ama hiç kolay değil. Bir NASA astronotu olabilmek için çok ciddi eğitim geçmişine, mühendislik ya da matematik bilgisine, bir jet uçakta 1.000 saatten fazla uçuşa ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak gerekiyor. Ayrıca 2 yıl süren özel bir eğitimden geçilmesi de zorunlu sayılıyor. Bu yüzden de sadece çok az kişi astronot olabiliyor. Ancak biliyorsunuz para her şeyin kapısını açıyor. Virgin Galactic uzay firmasının sahibi milyarder Richard Branson, gerçek anlamda uzaya gitmeye hazırlanıyor. BBC’ye bu konuda bir açıklama yapan ünlü isim, şirketin uzay aracıyla yıl değil sadece aylar içerisinde uzaya gideceğini belirtiyor. Yani SpaceShipTwo uzay aracının ilk yolcularından olacak Branson, bunun için kendisini de hazırlamaya başlamış durumda. Ciddi bir fiziksel eğitime girdiğini belirten CEO, bedensel ve teknik olarak her şey yolunda giderse heyecan verici bir yolculuğa gün sayıyor. Genel olarak oldukça aktif bir hayatı bulunan 67 yaşındaki milyarder, şu an başta tenis olmak üzere kendisini fit tutacak birçok spor yapıyor. Bir astronot kadar performans göstermesine gerek olmayan Richard Branson, yine de özellikle santrifüj eğitimiyle işi şansa bırakmak istemiyor. Bu kalkış ve atmosferden geçiş için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Richard Branson Virgin Galactic

SpaceShipTwo

Virgin Galactic uzaya yolcu taşımaya en hazır isimlerden

2014 yılında büyük bir kaza yaşayan ve pilotunu kaybeden firma, hatırlasınız geliştirdikleri uzay aracıyla geçtiğimiz ay başarılı bir deneme gerçekleştirmişti. Yapılan bu denemede dev taşıma uçağı White Knight Two ile gökyüzüne çıkartılan SpaceShipTwo VSS Unity, ilk defa motorlarını ateşledi ve 30 saniyede 1.87 mach hıza (Süpersonik) kadar çıkış yapmayı başardı. Açıklandığı kadarıyla SpaceShipTwo VSS Unity, 100 kilometreye yükselerek yolcularına dört dakikalık bir yer çekimsiz ortam deneyimi yaşatmayı amaçlıyor. Daha geçen yıl 700 kişinin uzay uçuşu için kayıt yaptırması ise bu alana çok büyük bir talep olduğunu gösteriyor.

Video