reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX’den kullanılmış roket ile tarihi bir başarı daha [Video]

Elon Musk‘ın yaptıklarıyla gündemden düşmeyen uzay şirketi SpaceX, dün akşam saatlerinde başarılı bir kalkışa imza attı. Yeni görev kapsamında kullanılmış roketle bir kez daha ISS’e kargo götürüldü.

İki gün önce Iridium uydularını alçak dünya yörüngesine çıkartan SpaceX, bu sefer NASA’nın ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) kargo görevi için havalandı. Bu kalkışta 11. kez daha önce kullanılmış bir Falcon 9‘u kullanan firma, sorunsuz bir görev geçirdi. CRS-14 adı verilen görev kapsamında ISS‘e 2 tondan fazla erzak ve bilimsel malzeme teslim edecek Dragon kapsülünü yola çıkartan şirket, kalkışı Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssü‘nden yaptı. Kalkış görevini başarılı şekilde yerine getiren Falcon 9, bu görevde de dikey olarak geriye indirilmedi. Daha önce kullanılan roket ikinci kalkış sonrasında emekliye ayrıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX sürecin maliyetini düşürüyor

NASA için yapılan 20 kalkışlık “CRS” görevinin 14’üncüsünü tamamlayan şirket, daha önceleri de söylediğimiz üzere  yeniden kullanılabilir roketler ile çok ciddi maddi tasarruf sağlıyor. Roket kalkışlarını eskiye oranla çok daha ucuz hale getiren şirket, bir yandan ilk insanlı kalkış için de çalışmalar yapıyor. 2018 içerisinde olması beklenen bu deneme sonrasında uzayın herkese açılacağı yapılan tahminler arasında yer alıyor.

Video