reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Iridium-5 Mission

SpaceX, sessizliğini başarılı bir kalkışla bozdu [Video]

Elon Musk‘ın geleceği gerçek kılan uzay şirketi SpaceX, uzun süredir bir kalkış gerçekleştirmiyordu. İşte bu biraz önce bozuldu ve Iridium-5 görevi gerçekleştirildi.

Hayranlık uyandıran Falcon Heavy denemesiyle yıla büyük bir başlangıç yapan şirket, dakikalar önce başarılı bir kalkış daha gerçekleştirdi. İspanya‘ya ait radar gözlem uydusunun gönderildiği PAZ görevinden sonra 2018’in ikinci ticari kalkışı, Kaliforniya’da bulunan Vandenberg üssünden yapıldı. Her zaman olduğu gibi Falcon 9 roket ve Dragon kapsül ile kalkış yapan şirket, bu sefer yine Iridium iletişim uydularını (10 adet) alçak dünya yörüngesine çıkarttı. Bildiğiniz gibi şirket ile 75 “mini” uyduluk anlaşma yapan SpaceX, şimdiye kadar gönderdiği uydu sayısını bugün itibariye 50’ye çıkarttı. Iridium için beşinci kalkışı yapan firma, şirketin büyük projesini emin adımlarla tamamlıyor. Iridium, NEXT projesi ile tüm dünyaya uydundan iletişim getirmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX uzayı ticari hale getiren isim oldu

Özellikle 2017 yılında birçok başarılı göreve imza atan firma, Elon Musk’ın en büyük yatırımları arasına yer alıyor. İnsanoğlunu Mars’a götürmek için çalışmalar yapan uzay şirketi, yıl içerisinde ilk insanlı kalkışı da yapmak istiyor. Daha önce roketleriyle hiç insan taşımayan firma, bu konuda Boeing ile rekabet içerisinde bulunuyor. Son görevi baştan sonra aşağıda izleyebilirsiniz. Ek olarak en son görevde olduğu gibi bu görevde de Falcon 9 ile dikey iniş yapılmadığını belirtmekte fayda var.

Video