reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX ve Arianespace

Ticari uzay yarışı kızışıyor; çifte başarıyla bir günde iki roket kalkışı [Video]

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX ve Fransa merkezli Arianespace, bugün iki önemli roket kalkışı gerçekleştirdi. İşte bu heyecan verici günün detayları;

Geçtiğimiz gün Telstar 19 VANTAGE görevinin tamamlayan SpaceX, bu sefer Iridium-7 NEXT göreviyle karşımıza çıktı. Kaliforniya’da bulunan Vandenberg üssünden yapılan kalkışta, toplam 10 adet Iridium uydusu alçak dünya yörüngesine çıkartıldı. Şirket ile 75 “mini” uyduluk anlaşma yapan SpaceX, şimdiye kadar gönderdiği uydu sayısını bugün itibariye 70’ye çıkarttı. Iridium için yedinci başarılı kalkışı yapan firma, şirketin büyük projesini yavaş yavaş tamamlıyor. Iridium, NEXT projesi ile tüm dünyaya uydundan iletişim getirmek istiyor. Bu görevde de Falcon 9 Block 5’i kullanan firma, roketi yine Atlas Okyanusu’nda yer alan “Of Course I Still Love You” isimli insansız gemiye dikey olarak iniş yapmayı başardı. Şirket bu görevde ayrıca Mr. Steven isimli gemisini de bir kez daha denedi. Bilmeyenler için bu ilginç isimli gemi, roketin üzerinde yer alan ve yüklenen kargoyu koruyan büyük kapakları yakalaması için tasarlanıyor. Söylendiği kadarıyla bu kapaklar basit görünmelerine rağmen tam 6 milyon dolara üretiliyor. Ancak firma bu denemede de kapakları yakalamayı başaramadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SpaceX ve Arianespace

Mr. Steven

SpaceX yanında Arianespace de kalkış gerçekleştirdi

1980 yılında kurulan ve uzay fırlatma hizmeti sağlayan uluslararası şirket Arianespace,Fransız Guyanası yer alan uzay üssünden yapılan kalkışında Ariane 5 roket modelini kullandı. Ariane 5 ile 2018 içerisinde dördüncü kalkışı yapan firma, son görevde alçak dünya yörüngesine toplam dört uydu çıkarttı. Bunların Avrupa’nın global navigasyon sistemi için gönderilen 22 uydunun yanına gittiği belirtiliyor. Bundan sonraki kalkışlarda yeni nesil Ariane 6 roketini kullanacağını belirten firma, bunun için 2020 yılından bahsediyor.

Arianespace kalkış videosu