reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, 20 saat içinde üç farklı Falcon 9 kalkışı yaptı

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, 20 saat içinde üç farklı Falcon 9 kalkışı yaptı. Şirket 2024 yılında da çok hızlı ilerliyor.

SpaceX, 20 saat içerisinde üç farklı Falcon 9 roket ile kalkış gerçekleştirdi ve düzenlenen görevler ile alçak dünya yörüngesine 23 yeni Starlink (Uzaydan internet sunuyorlar) uydusu, ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na dört yeni insan ve 53 farklı ufak boyutlu uyduyu taşımayı başardı. Uzun zamandır gelecek roket modeli Starship’in prototip denemeleri haricinde herhangi bir görevde sorun yaşamayan ve süreci artık standart hale getiren firma, yeniden kullanılabilir yapıdaki Falcon 9 roket ile beraber yüksek ihtimalle hiçbir uzay şirketinin ulaşamayacağı bir ticari uzay başarısı elde etti. SpaceX tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan bir görev ise, “Falcon 9 roketimiz, 2023 yılındaki 96. ve son Falcon kalkışında 23 farklı Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı.” açıklaması ile duyurulmuştu. Evet, firma 2023 yılını toplam 96 ticari görev ile kapattı, bu başarı için CEO Elon Musk, “SpaceX ekibini 2023 yılında 96 kalkış gerçekleştirdikleri için tebrik ediyorum!” açıklamasını yapmıştı. 2023 içinde Starship için de iki farklı deneme kalkışı yapan yani toplamda 98’i gören firma, sürpriz olmayacağı üzere 2024 yılına da oldukça hızlı başlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 içerisinde sadece Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX tek başına 90’dan fazla görev gerçekleştirdi ancak kalkış yapan başka özel uzay şirketleri ile resmi devlet kurumları da bulunuyor ve herkesin toplamı yapılan bir hesaba göre önemli bir kilometre taşına ulaşmış durumda. Gerçekleştirilen her kalkışı kayıt altına alan astronom Jonathan McDowell’e göre insanoğlu ilk kez yörüngeye bir yıl içinde 200’den fazla roket fırlattı.

SpaceX görevleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER